Hükümlü kadınlara aile eğitimi

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Hükümlü kadınlar ve ceza infaz kurumlarındaki kadın görevlilere, erken çocuk gelişimi ve etkili çocuk gelişimi konularında eğitim verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ceza ve tevkif evlerinde çalışan 26 psikolog, 10 sosyal hizmet uzmanı ve 14 öğretmenden oluşan gruba, UNICEF ve bu konuda anlaşma yapılan danışmanlık şirketi uzmanları tarafından “eğitici’’ semineri verilecek. Eğitici sertifikasına sahip olacak bu kişiler, daha sonra ceza ve infaz kurumlarında 20’şer kişilik gruplar oluşturarak, “Benim Ailem Eğitim Programı”nı uygulayacaklar.

Eğitici kadrolarının geliştirilmesi için ikinci aşamada kadın ceza infaz memurları eğitici olarak yetiştirilecek ve böylece bunların kadın hükümlülere yönelik eğitim programı uygulaması sağlanacak.

Programdan infaz kurumlarındaki, çocuğu yanında olsun veya olmasın, çocuğu bulunan tüm kadınlar, hamileler ve kadın infaz memurları yararlanacak. Türkiye’de, İstanbul-Üsküdar Paşakapısı (kapalı), Denizli-Bozkurt (açık), Ankara (kapalı) ve Sivas’ta (açık) olmak üzere 4 kadın cezaevi bulunuyor. Ayrıca 35 cezaevinde de kadın hükümlülerin konulduğu bölümler yer alıyor.

Bu ay itibarıyla 167 hükümlü annenin, 0-6 yaş grubundaki 173 çocuğunun ceza infaz kurumlarında annesi ile birlikte yaşadığı belirtiliyor. Çocuk eğitimi ve gelişimi, ailede sorumlulukların paylaşımı konusunda babalarda duyarlılığı artırmak amacıyla programın uygulama konularında babalara da mektup gönderiliyor. Ceza infaz kurumlarında, 6 yaşından büyük çocukların anneleri ile birlikte kalmasına izin verilmiyor. 0-6 yaş grubundaki çocuklar, gündüz SHÇEK’in çocuk bakımevlerine veya kreşlerine gönderilirken, 6 yaşın üzerindekiler, SHÇEK’in çocuk bakımevlerinde kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious