Hülya Koçyiğit'in gözyaşları

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Mevlana Celaleddin-i Rumi ile ailesinin Karaman’dan Konya’ya gelişinin 799’uncu yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mevlana Müzesi bahçesinde Mevlana’nın ailesi ile birlikte Konya’ya gelişi canlandırıldı. Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ı Cüneyt Arkın, Keykubat’ın eşi Mahperi Hatun’u Hülya Koçyiğit, Mevlana’nın babası Bahaeddin Veled’i Yusuf Sezgin ve Mevlana’yı da Sami Bayrakçı canlandırdı.
Saat 16.00’da müzenin arka bölümündeki Gülbahçesi’nde gerçekleştirilen etkinliklere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Temsili karşılama törenine Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana’nın 22’nci kuşaktan torunu Esin Çelebi de katıldı. Organizasyon bozukluğu ve yaşanan izdiham nedeniyle etkinliklere katılanlar ve programı izleyen gazeteciler zaman zaman zor anlar yaşadı.
Protokol konuşmalarının ardından müze bahçesinin kapısından ilk olarak temsili Alaeddin Keykubat Cüneyt Arkın ile eşi Mahperi Hatun’u canlandıran Hülya Koçyiğit girdi. Alkışlar arasında yürüyen Arkın ve Koçyiğit’e vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Bir kaç dakika sonra da Bahaeddin Veled’i canlandıran Yusuf Sezgin ile oğlu Mevlana’yı temsil eden Sami Bayrakçı göründü. Keykubat, Veled’i sıcak bir şekilde karşılayıp asasını öptükten sonra hep birlikte Mevlana Müzesi’ne geçildi. Müzede toplu olarak dua edildiği sırada Hülya Koçyiğit, duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Mevlana’nın torunu olan Esin Çelebi bu sırada Koçyiğit’e sarılarak rahatlatmaya çalıştı. Koçyiğit ve Çelebi törenin ardından bir süre sohbet etti. Sanatçılar, müzeden ayrılırken de izdiham nedeniyle zor anlar yaşadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious