Humpty Dumpty'den Jason Bourne'a

Humpty Dumpty'den Jason Bourne'a.8368
  • Giriş : 13.03.2008 / 21:41:00
  • Güncelleme : 13.03.2008 / 21:50:37

Eşi Luciana'nın hamilelik haberiyle keyifli günler geçiren Matt Damon'un şimdilerde magazin habercilerinin eline düşen eski bir fotoğrafı konuşuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollywood kariyerine Ben Affleck'le kimsenin yardımını almadan en alttan başlayan Matt Damon'un yayımlanan fotoğrafı da bunun kanıtı.

Fotoğrafta Humpty Dumpty kostümü giymiş olan Matt Damon, Bourne serisinde canlandırdığı karizmatik ve seksi maço tiplemesi Jason Bourne'un yanında çok şirin kalıyor.

Fotoğrafın Damon'un öğrencilik döneminde bir okul oyunu sırasında çekildiği belirtiliyor.

Humpty Dumpty de kim?

Humpty Dumpty karakterini, Lewis Carroll'un ünlü çocuk romanı Alice Harikalar Diyarı'ndanın devamı olarak yazdığı "Aynanın İçinden" adlı kitabından hatırlıyoruz. Lewis Carroll'un yazdığı bu çocuk romanında Alice bir duvarın üstünde oturan yumurta adamla yani Humpty Dumpty'yle karşılaşır.

Humpty Dumpty sürekli duvardan düşer ve kırılır. Humpty Dumpty'nin Türkçe karşılığı ise bodur ve şişko tip ile kırılınca tamir edilemeyen şey olarak geçer.

Humpty Dumpty söz dizimi Lewis Carroll'ün kitabından önce bir İngiliz tekerlemesinde geçer. Tekerlemenin değişik versiyonları olmakla birlikte en çok kullanılanlarından biri şöyle:

Humpty Dumpty bir duvarın üstünde otururdu
Humpty Dumpty'nin bir düşüşü vardı ki
Kralın bütün atları ve adamları bir araya gelse
Yeniden yerine koyamazdı Humpty'yi

Birçok kültüre de girmiştir Humpty Dumpty. Fransızlar "Boule Boule", İsveç ve Norveç halkları ise onu "Lille Trille" diye seslendirirler.

Paul Auster da New York Üçlemesi'nin ilk kitabı olan Cam Kent'te Humpty Dumpty'yi paradoksal bir oluşum olarak tasvir eder.

Peki ya Jason Bourne?

Matt Damon'un adıyla özdeşleşen Jason Bourne ise, Robert Ludlum'un başlattığı ve Eric Van Lustbader'in devam ettirdiği bir roman serisinin kahramanıdır. İlk kitap 1980 yılında The Bourne Identity adıyla yayımlanmıştı. 1988 yılında bu kitap bir televizyon dizisine konu olmuştu.

Sevin Okyay'ın 13 Ekim 2007 tarihinde yayımlanan "Hangi Jason Bourne" adlı yazısında kitaplardaki karakterle filmlerdeki karakter arasında isim ve hafıza kaybı dışında bir benzerlik olmadığı belirtiliyor.

Matt Damon, geçen yılın sonlarında People dergisine yaptığı açıklamada artık Jason Bourne'la işinin bittiğini ve kendisi için önemli olanın ailesi olduğunu söyemişti. Geçtiğimiz günlerde gelen ikinci çocuk haberi de bu açıklamanın bir yansıması gibi görünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious