Hüngür hüngür ağlatan yatırım: Mindset

Hüngür hüngür ağlatan yatırım: Mindset.11769
  • Giriş : 23.06.2009 / 12:22:00

Tasarım dâhisi Murat Günak'ın Türkiye için dizayn ettiği güneş ve elektrik enerjisiyle çalışan otomobili Başbakan Erdoğan test etti. Günak'ın çevreci aracı 7 saniyede 100 km hıza ulaşabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk Türk otomobili Devrim'den tam 48 yıl sonra bu kez Türk tasarımı çevreci bir otomobile imza atıldı. Ünlü tasarımcı Murat Günak'ın geliştirdiği hibrid otomobil Mindset'i Türkiye'de üretmek için sürdürdüğü çalışmalar meyvesini verdi.

Murat Günak ve İsviçreli ortağı Lorenzo Schmid'i kabul eden Başbakan Tayyip Erdoğan, projeye destek verdi. 400-500 milyon euroluk yatırım gerektiren projenin Türkiye'de yapılması için düğmeye basıldı. Projenin gerçekleşmesi için Türkiye'de bir yatırımcı bulunması yönünde karar verildi. Otomotive ilgi duyan gruplar araştırıldı. Yatırımcı listesi dörde indirildi. Bu isimler arasında Volkswagen'i Türkiye'de yatırıma ikna etmeye çalışan Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk de bulunuyor.

SIR GİBİ SAKLANAN PROJE

VW Grubu Tasarım Başkanlığı'ndan ayrıldıktan sonra İsviçre'de kendi markasını yaratmak için çalışmaya başlayan Günak, Mindset adını verdiği hibrid aracı üretmek için yatırımcı arıyordu. SABAH gazetesinde çıkan haberler üzerine harekete geçen Yatırım Ajansı, TAYSAD ve İhracatçılar Birliği, Murat Günak'la temasa geçti. Günak'ın da Mindset'i Türkiye'de üretmeye sıcak bakması, çalışmayı hızlandırdı. Günak'ın Mindset'i anavatanında üretmeyi istediğini söylemesinden etkilenen Başbakan, rahatsızlığına rağmen özel araçla üstü kapalı olarak getirilen Mindset'in direksiyonuna geçti. Böylece sır gibi saklanan proje su yüzüne çıktı. Başbakanlık resmi konutu etrafında tur atan Erdoğan, teknoloji harikası otomobili oldukça beğendi, motorun çok sessiz çalıştığını söyledi.

Hızı 140 km, fiyatı 50 bin €

GÜNAK'ın tasarladığı hibrid (hem elektrikli hem de benzinli motorla çalışan otomobil) motorlu araç; 7 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabiliyor. 100 beygir gücünde motora sahip Mindset'in aküleri, frene bastıkça doluyor.

Dolu aküsüne ek olarak benzinli motor desteğiyle yol alabilen Mindset tek şarjla 800 kilometre yol yapabiliyor. İsteğe bağlı olarak 26 beygir gücünde iki silindirli benzinle çalışan portatif motorla desteklenebiliyor. Mindset, güneş enerjisi ile giderken arka stop lambası yeşil renkte yanıyor. Fiyatının 50 bin Euro civarında olması beklenen otomobil, 800 kilo. İlk etapta yılda 10 bin adet üretmeyi planlıyor.

Otomobilin azami hızı saatte 140 kilometre. Bu arada Devlet Bakanı Çağlayan da, "Türkiye açısından dünyanın çok önemli yatırım ve markası olacak, dünyaya Türk adını, Türk imajını duyuracak'' dedi. Çağlayan, otomobili Türk sanayicisinin Anadolu'daki KOBİ'leriyle beraber üreteceğini söyledi.'Bu otomobili Türkiye için yaptım'

Günak tasarım üzerinde 2 yıldır çalışıldığını belirterek, "Beyefendiye gösterdik. Bizim için çok büyük bir gün. Mutlu bir şekilde geri dönüyoruz'' dedi.

Mercedes, Volkswagen ve Peugeot firmalarında tasarım başkanı olarak çalıştığını anımsatan Günak, bu aracı Türkiye için yaptığını söyledi. Günak, Başbakan'ın çok mutlu olduğunu ifade ederken de "Baksanıza araçla dışarıya çıktı'' dedi. "Aracın seri üretiminin yapılıp yapılamayacağı'' sorusu üzerine ise Günak, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ı işaret ederek, "Beyefendiye sormalı'' dedi. Geçen hafta sonu İstanbul'a gelen Günak, Devrim Arabaları filmini de izledi.

Mühendislerin verdiği mücadeleden etkilenen Günak, filmin sonunda gözyaşlarına hakim olamadı ve hüngür hüngür ağladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*