Hür Parti ile Halkın Yükselişi Partisi birleşti

Hür Parti ile Halkın Yükselişi Partisi birleşti.11758
  • Giriş : 14.01.2008 / 00:04:00
  • Güncelleme : 14.01.2008 / 00:02:18

Yaşar Okuyan'lı Hür Parti ile Yaşar Nuri Öztürk'lü Halkın Yükselişi Partisi, bir çatı altında birleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genel Başkanlığını Yaşar Okuyan'ın yaptığı Hür Parti ile Genel Başkanlığını Yaşar Nuri Öztürk'ün yaptığı Halkın Yükselişi Partisi, bir çatı altında birleşti. Yaşar Okuyan, "Hiç ümit etmediğiniz bazı arkadaşlarımız, gruplar, siyasiler hatta Parlamento içinden isimler yarın bu hareketin içinde yer alırsa, süpriz olmasın" dedi.
Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan ile Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, Halkın Yükselişi Partisi Genel Merkezi'nde ortak basın açıklaması yaptı. Yaşar Okuyan, birleşmenin Halkın Yükselişi Partisi çatısı altında gerçekleştiğini söyledi. Türkiye'nin en önemli sorununun muhalefet sorunu olduğunu belirten Okuyan, "Kamuoyu, demokrasinin olmazsa olmaz koşulu etkin çözüm üreten muhalefet partisi arayışındadır" dedi.

"Ben-sen kavramını bir kenara bırakıp, biz kavramını" ortaya koyarak yeni bir siyasi oluşumun ilk adımını attıklarını belirten Okuyan, "İlk adım olarak, iki partinin güçlerini birleştirdik. Bu yeni bir siyasi oluşumdur" ifadesini kullandı. Okuyan, yeni yüzlerin, aydınların, kadın ve gençlerin ön planda olacağı bir hareket başlattıklarını söyledi.

Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk; 22 Temmuz'dan önce sağda ve solda ittifak ve birleşme süreçlerinin yaşandığını hatırlattı. Öztürk, 22 Temmuz'dan önceki dönem ile ilgili "Türkiye siyasetinin kirlenmiş manevralarının devreye sokulduğu bir süreçti" değerlendirmesinde bulundu.

Sağ ve sol siyaseti yapmayacaklarını vurgulayan Öztürk, insan merkezi siyaset anlayışını; Yunus-Mevlana- Hacı Bektaş üçgenindeki Anadolu hümanizmini benimseyeceklerini aktardı. Öztürk, 2 antiemparyalist miras olarak tanımladığı İslamiyet ve Atatürkçülüğün birbiri ile kucaklaşan iki kavram olduğunu göstereceklerini kaydetti.

Okuyan ve Öztürk, konuşmalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Milletvekili transferleri ile Meclis'te bir grup kurma çalışmasının olup olmayacağının sorulması üzerine Okuyan, "Parlamento'da bulunan arkadaşların bir kısmı, bizimle aynı sorumluluğu duyuyorlardır. Bu önümüzdeki süreç ile ilgilidir. Şimdiden bununla ilgili konuşmak mümkün değil" dedi. Öztürk ise ihale ve koltuk siyaseti yapmayacaklarını dile getirerek, aynı felsefeyi benimsemiş herkese kapılarının açık olacağını söyledi.

"HAREKETİN İÇİNDE YER ALACAK İSİMLER SÜPRİZ OLMASIN"

"İttifak arayışına çıkacak mısınız?" şeklindeki soru üzerine ise Okuyan, "Önümüzdeki süreç ile ilgili ne A partisi, ne B partisi ne de filan şahıs ya da grup, hiçbir şey telaffuz etmiyoruz. Bu görüşmeler mutlaka olacak. Yalnızca 2 parti birleştiden ibaret değil. Biz ilk adımı atıyoruz. Bunları olgunlaştırıp sonuç aldığımızda sizlerle paylaşacağız. Hiç ümit etmediğiniz bazı arkadaşlarımız, gruplar, siyasiler hatta Parlamento içinden isimler böyle bir noktada yarın bu hareketin içinde yer alırsa, sizler içinde süpriz olmasın" cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious