Hurda altın girişi yüzde 45 arttı

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Altın fiyatlarındaki artış, hurda altınların yarısının piyasaya çıkmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Altın fiyatlarının aşırı yükselmesini değerlendiren Akman, "Elinde kullanmadığı altını olanların bir bölümü, bu fiyatlardan birikimlerini değerlendirmek istiyor. Bu, geri dönüşümün bir göstergesi olabilir" dedi.

Altının artan fiyatıyla reel cinsten dolara yaklaşmaya çalıştığını ifade eden Akman, "Altın fiyatlarına 2-3 senelik bir perspektiften bakıldığında genellikle değeri değişmez. Altının en önemli özelliği uzun vadede enflasyona karşı değerini koruyan bir araç olarak görülüyor. Şu anda da öyle bir düzeltme yapılıyormuş gibi görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Turistler vasıtasıyla altın takı ihracatını arttırmak için Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Dünya Altın Konseyi Türkiye Temsilciliği, "Altın Kalp Antalya'' tanıtım kampanyası başlatıldı. ATSO Başkanı Kemal Özgen ve Dünya Altın Konseyi Türkiye Temsilcisi Murat Akman, düzenledikleri basın toplantısıyla kampanya hakkında bilgi verdi.

Akman, 18 Mayıs'ta Başbakan'ın katılımıyla projeyi başlatacaklarını bildirdi. Kampanyanın 10 yıl süreceğini kaydeden Akman, bu süre zarfında turistler vasıtasıyla takı ihracatını 4 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Antalya'nın adını altınla özdeşleştirmek istediklerini belirten Akman, bölgedeki kuyumculardan kampanyaya destek olmalarını istedi. Türkiye'nin dünyanın ikinci büyük mücevher ihracatçısı olduğuna işaret eden Akman, şöyle konuştu: "Turizm ve takı sektörünü değerlendirildiğinde Türkiye'nin elinde çok ciddi bir potansiyel olduğu görülür. Türkiye'de 5 bin yıldır altın takı üretiliyor, çok değişik uygarlıklardan gelen kültürlerin birikimleri var, bu birikim ve modern üretim teknolojileri sayesinde dünyanın ikinci büyük mücevher ihracatçısı, turistlere yapılan takı satışlarında da Türkiye dünyada ilk sırada yer alıyor."

ATSO Başkanı Kemal Özgen de, projeyle Antalya'ya denizin mavisini, portakalın turuncusunu üçüncü olarak da altının sarısını eklemek istediklerini söyledi. turizm gelirlerinin yüzde 40'a yakının turistlerin yaptığı alışverişlerden geldiğini belirten Özgen, "Turizm gelirlerinin artmasında kuyumculuk önemli bir avantaja sahip. 'Altın Kalp Antalya' Antalya ticaretine yeni bir soluk getirecek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious