Hurda araç yasası 2013 hayal mi oldu? Hurda araç alımı olacak mı?

Hurda araç yasası 2013 hayal mi oldu? Hurda araç alımı olacak mı?.33725
30.09.2013 / 09:09:42

Hurda araç yasası şimdilik rafa kalkmış gibi duruyor. Binlerce kişinin ilgilendiği haberde son durum...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Yenişafak'ın haberine göre Maliye Bakanı Şimşek, uzun süredir konuşulan 'hurda araç teşviki'nin gündemlerinde olmadığını açıkladı. Şimşek, 'Böyle bir teşvikin verilmesi, ekonomik parametrelerin bozulması anlamına gelir ki soğuk bakıyoruz" dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun süredir konuşulan, çıktı çıkacak denilen 'hurda araç teşviki' beklentilerini sona erdirdi. Şimşek, eski araçların trafikten çekilmesi ve yenileriyle değiştirilmesinin teşvik edilmesi gibi bir çalışmanın hiçbir zaman gündemlerinde olmadığını bildirdi. Bakan Şimşek, 20 yaş üstü araçların hurdaya ayrılması çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, şunları kaydetti: 'Bu konuda çeşitli spekülasyonlar, beklentiler var. Araçlarını hurdaya ayırıp, yeni araç almak isteyenlere ÖTV indirimi sağlanacağı gibi beklentiler var ama ÖTV teşviki söz konusu olamaz. Buna sadece bir gider kaybı olarak da bakmayız. Böyle bir teşvik, tüm makro ekonomik parametreleri olumsuz etkileyeceği gibi ithal araç talebini de patlatır.'

CARİ AÇIĞI ARTIRIR

Böyle bir talep artışının da cari açığı artıracağına dikkati çeken Şimşek, hükümet olarak bir yandan cari açığı azaltıcı çalışmalar yaparken, hurda araç teşviki ile tüm bu çalışmaları boşa çıkartacak adımları atmayacaklarını ifade etti.

Bu arada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı TCDD Genel Müdürlüğü'nün Elektronik Yolcu Bilet Satış Sistemi(EYBİS) ile artık bilet almak kolaylaştırılıyor. E- bilet uygulaması getirilerek belirlenebilecek tren ve parkurda yolcunun fiziki bilet olmadan bir barkodla direkt trene binmesi sağlanacak. Elektronik bilete geçerek gereksiz biletleme, kontrol maliyetlerini ve zaman kaybını en aza indirilecek. E-bilet uygulaması kasım ayı itibariyle yürürlüğe girecek. Ayrıca EYBİS'le internet üzerinden alınacak biletlerde oturulacak koltuğun seçimi yolcu tarafından yapılabilecek.

KAĞIT BİLET ZORUNLU OLMAKTAN ÇIKIYOR

TCDD Genel Müdürlüğü devrim gibi bir çalışmaya imza atıyor. Bilet satış konusunda dünyadaki uygulamaları inceleyen TCDD, müşterilerin hızlı ve sorunsuz bir seyahat yapabilmesinin ilk adımı olan kolay bilet alma ve rezervasyon yapmasına olanak sağlayacak projeyi hayata geçiriyor. Kullanıcılara ve müşterilere verilen hizmetin kalitesini arttırmak amacıyla EYBİS projesini hayata geçirmeyi planlayan TCDD ilk olarak elektronik bilete geçerek gereksiz biletleme , kontrol maliyetlerini ve zaman kaybını en aza indirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Kasım ayı itibariyle e-bilet uygulamasına geçilecek. Yeni uygulamayla birlikte kağıt bilet zorunluluk olmaktan çıkacak. Mail ya da cep telefonlarına gönderilecek barkod benzeri uygulamalarla elektronik bilet almak isteyen yolculara bu imkan sağlanacak.

Günlük-anlık indirimler yapılacak

Gelişmiş bir promosyon modülü ile tren, zaman, tarife, satış kanalı, ve kişi (müşteri) bazında promosyonlar uygulanabilecek. Kayıtlı veya kayıtsız kullanıcılar için satış anında kullanabileceği promosyonlar satış ekranına otomatik gelecek. Satış esnasında müşteri seyahatine göre istediği bir promosyonu seçilecek. Özel günlerde olabileceği gibi, kimi zaman emeklilere kimi zaman çocuklara günlük-anlık indirimler yapılması planlanıyor.

Öte yandan Türkiye'de yaz döneminde gösterge tahvilin 4,73'lerde olan faizinin yüzde 2'lere dönüşeceği esnada başlayan Gezi Parkı olayları sonrası Türkiye'den kaçan yabancı sermayenin tutarının 10 milyar doları bulduğu belirlendi. Bu tutarın 1 milyar doları ise borsadan çıktı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) çevrelerinden edinilen bilgiye göre, kaçan sermayenin yüzde 90'ı Eylül ayı itibariyle geri geldi. Ancak kaçarken yüzde 4,73'ler seviyesinde olan gösterge tahvil faizinin Gezi Parkı olayları sonrasında yüzde 9,20'lere yükselmesi nedeniyle, gelen sermayenin de bu faiz oranlarından yararlandığı ortaya çıktı.

2,5 OLMAK ÜZEREYDİ

Güçlü ABD ekonominin son 5 yıldır içerisine düştüğü krize rağmen 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2,5'lar seviyesinin, siyasi istikrara sahip Türk ekonomisinde de olmasına ramak kala başlayan olayların vatandaşa faturasının ne kadar olduğu sermaye piyasası çevrelerince de netleştirildi. Hazine Müsteşarlığı'nın yaptığı devlet tahvili ihaleleri izlendiğinde 14 Mayıs 2013 tarihinde 2 yıl vadeli tahvillerin faiz oranı yüzde 4,79 olmuştu. Bu oranın ekonomik krizdeki ABD'deki 10 yıllık tahvillerin yüzde 2,5 olan faiz oranı için kırılma noktası olduğuna dikkat çekilmişti. Bu kapsamda Hazine Müsteşarlığı'nın geçmiş yıllara göre borçlanma süresinin ortalama 36-42 ay aralığına çıkması ve dünya piyasalarındaki yüksek miktardaki likidite nedeniyle yüzde 2,5 faiz oranının hedefinin çok yakın olduğu kaydedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*