Hurda metal fabrikasında patlama

Hurda metal fabrikasında patlama.16453
  • Giriş : 15.01.2008 / 13:38:00

Arnavutluk'un Elbasan kentindeki Kürüm demir-çelik şirketinin işlettiği hurda metal fabrikasında,patlama meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis, 2 Türk ve 1 Arnavut ocak ustasının ihmal suçlamasıyla gözaltına alındığını açıkladı, başka ayrıntı vermedi.

Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın 55 kilometre güneyindeki Elbasan kentinde Türk kürüm şirketi tarafından işletilen fabrikada dün gece ocağa diğer hurda metal parçalarıyla birlikte patlamamış bir mermi de atılması sonucu meydana geldiği bildirilen patlamada, 1 işçinin öldüğü, 6 işçinin ağır yaralandığı açıklanmıştı.

Polis sözcüsü Klodian Branko, patlamanın nedeninin ve merminin diğer hurda metal parçalarının arasına nasıl karıştığının belirlenmesi için soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

Arnavutluk haber ajansı ATA, polis kaynaklarına dayanarak, gözaltına alınan Türk işçilerinin adlarının Murat Filiz (33) ve Adem Ünlü (47) olduğunu duyurdu.

Ajansa göre aynı kaynaklar, patlamaya güvenlik kurallarının ihmalinin yol açtığının düşünüldüğünü kaydettiler.

Bu arada, yaralı işçilerden Veli Yahya'nın durumunun ağır olması nedeniyle patlamanın ardından kaldırıldığı Elbasan hastanesinden Tiran'daki askeri hastaneye nakledildiği bildirildi.

ATA ajansı, Elbasan hastanesinden kaynaklara dayanarak, Veli Yahya'nın hastanede 3 saat kaldıktan sonra Tiran'daki askeri hastaneye nakledildiğini haber verdi.

Ölen ve yaralanan diğer işçilerin isimleri henüz açıklanmadı.

Öte yandan Arnavutluk Sağlık Bakan Yardımcısı Arben Ivanaj'nın dün gece Elbasan hastanesinde tedavi gören yaralı işçileri ziyaret ederek, acil şifalar dilediği bildirildi.

Arnavutluk'un, 1997'de yüksek faizle para toplayan bankerlerin ardı ardına iflasıyla yüzbinlerce kişinin tasarruflarını kaybetmesinden sonra patlak veren ayaklanma ve büyük kargaşa ortamında insanların Ordu depolarını da yağmaladığı hatırlatılarak, ülkenin patlamamış mühimmatlarla dolu hale geldiğine dikkat çekiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious