Hurda uçak, yol kenarına atıldı

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Atatürk Havalimanı'nda hurda olarak bekletilen dev bir uçak, sahibi uzun süre almadığı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından apron dışına çıkartıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İşadamı Emrah Güngör, lokanta yapmak üzere 200 bin YTL'ye aldıkları Airbus 310 tipi uçağı koyacak yer bulamadıkları için uzun süredir apronda bekletmek zorunda kaldıklarını belirterek, ''DHMİ'nin bize tanıdığı süre doldu. Restoran yapmak için yer bulamadık, henüz gerekli izinleri de alamadık. Projeyi hayata geçirebilmek için belediyelerin desteğine ihtiyacımız var'' dedi. Emrah Güngör, 37 bin seferden sonra hurdaya çıkan Alfa Hava Yolları'ndan aldıkları uçak için İstanbul içinde uygun bir yer aradıklarını buldukları takdirde 1.5 milyon dolarlık bir harcama ile uçağı lokanta ve kafe haline getireceklerini ifade etti.

Uçak restoran için yaklaşık 5 bin metrekare bir alana ihtiyaç duyduklarını anlatan Güngör, turizm için önemli gördükleri proje için gerekli sonuca ulaşamamanın üzüntüsünü yaşadıklarını kaydetti.


-HURDA UÇAKLAR ZARAR VERİYOR-


Verilere göre; Atatürk Havalimanı'nda yaklaşık 6 yıldır hurda yada hacizli olarak bekleyen 22 uçak bulunuyor. Bu uçaklar hava trafiğini aksatmaları yanında işgaliye ücreti ödenmediği için devleti zarara uğratıyor. Atatürk Havalimanı'nda 108 park alanı bulunuyor. Bunun 22 tanesi sürekli kalan hacizli, kullanılmayan hurda uçaklar tarafından işgal ediliyor. Geçen yıl DHMİ'nin Atatürk Havalimanı'daki park ücretlerinden gelirinin toplamı yaklaşık 6 milyon 385 bin YTL oldu. Park kapasitesinin yüzde 20'sini işgal eden hurda ve hacizli uçakların maliyeti yaklaşık 1 milyon 250 bin YTL oldu.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious