Hurma her derde deva

Hurma her derde deva.15442
  • Giriş : 25.09.2008 / 11:12:00

Araştırmalara göre kalbin dostu hurma diş çürümelerini önleyip, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Peygamber Efendimiz'in sofrasından eksik olmayan hurma Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bizim de en çok tükettiğimiz yiyicekler arasında yer aldı. Özellikle iftar sofralarının vazgeçilmezlerinden hurma sağlık açısından da son derece önemli bir meyve. Potasyum ve mineral bakımından oldukça zengin.Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A Vitaminleri içeriyorlar. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklı sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan Selenyum gibi minerallerde hurmalarda bulunuyor.

YAŞLANMAYI ÖNLÜYOR

Yapılan bir araştırma hurmaların meyvesi ve çekirdeklerinden elde edilen özün, bir antibiyotiğin (gentamicin) neden olduğu böbrek hasarını azaltmada etkisi olduğu ortaya çıkardı. Bilim adamları hurmalardaki antioksidan (E Vitamini, askorbik asit ve melatonin) bileşiklerin bu korumayı sağladığını öne sürüyor.

Yine bir başka araştırma hurma palmiyesi özünün kırışıklık giderici yani yaşlandırma etkilerini geciktirici etkileri olduğunu ortaya koydu. Bunun nedeniyse hurma palmiyesi özündeki bitki hormonları. Araştırmaya göre içeriğinde yüzde 5 hurma palmiyesi özü bulunan kremi kullanan kadınların göz çevrelerindeki kırışıklık yüzeyi ve derinliği azaldı.

MİDE ÜLSERİNE İYİ GELİYOR

Bazı ülkelerde halk arasında mide ülserlerinin tedavisinde hurma kullanılmaktadır. Bir dergide yayınlanan araştırmaya göre, hurma farelerde mide ülseri şiddetini azaltıyor.Mide astarında hurmanın koruyucu bir görev yaptığı ve insanlarda da uygun olabileceği sonucuna varılmıştır.Potansiyel sağlık faydaları ve zengin hayati besinleri barındırması hurmaları hemen hemen ideal bir gıda haline getiriyor.Klasik tıp uygulamalarında hurmalar afrodizyak olarak da kullanılır. Hurma palmiyesi poleni bazı ülkelerde iktidarsızlık için kullanılır. Deney hayvanlarında yapılan araştırmalara göre hurma özleri sperm sayısı ve hareketliliğini artıyor.

Araştırmalar göstermiştir ki farelerin mide ve bağırsak sistemi hurma verildiğinde hızlanmıştır. Bilim adamları lifli yiyeceklerin müshil etkisi olduğunu düşünüyorlardı. Hurmalardaki şeker ve melatonin içeriğinin bağırsak sisteminin hızlandırmasına da etki edebileceği düşünülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*