Hürmüz'deki olay ölümcül derecede ciddiydi

Hürmüz'deki olay ölümcül derecede ciddiydi.13933
  • Giriş : 13.01.2008 / 11:35:00

Körfez bölgesindeki Amerikan 5'inci deniz filosunun komutanı, Başkan George Bush'a, İranlılarla Hürmüz boğazında karşı karşıya gelinen son olay için, ''ölümcül derecede ciddiydi'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Bahreyn'de bulunan Bush'un burada ABD filo komutanı Koramiral Kevin Cosgriff ile görüşmesi sırasında Amerikalı komutanın olayla ilgili bilgi verdiğini belirtti.

Açıklamaya göre Koramiral Cosgriff, İran donanmasına ait üç sürat botunun, İran karasuları yakınından geçen ABD donanma gemilerine doğru hücum durumu aldığını ve havaya uçurma tehdidinde bulunduklarını belirterek, "Bunu en üst düzeyde ciddi bir olay olarak değerlendiriyorum" dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Perino, orduda herkesin geçmişte meydana gelen bu tür ölümcül durumları anımsadığını belirtti.

Perino, Yemen'in Aden limanında 2000 yılında USS Cole gemisine, patlayıcı yüklü bir tekneyle düzenlenen saldırıda 17 Amerikalı denizcinin öldüğünü anımsattı.

Bahreyn'deki 5'inci filo üssünde askerlerle kahvaltı eden Bush, Koramiral Cosgriff ile de görüştükten sonra, Birleşik Arap Emirlikleri'ne gitmek üzere uçağına geçti.

Olayın gelişimi

Amerikan yetkilileri, geçtiğimiz pazar günü Devrim Muhafızları'na ait 5 teknenin boğazda 3 Amerikan gemisini taciz ettiğini bildirmişlerdi.

Bölgedeki bir Amerikalı deniz komutanı, İran teknelerinin "gemilere yaklaştıkları ve gemilerin infilak edeceği" şeklinde bir telsiz mesajı gönderdiklerini söylemişti.

Pentagon sözcüsü Bryan Whitman, İran'ın hareketlerinin "ölçüsüz, pervasız, potansiyel olarak düşmanca" olduğunu söylemiş, Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johnroe bunu "provokasyon" olarak nitelendirmiş ve İran'ı gelecekte benzeri eylemlerden kaçınması konusunda uyarmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı ise yayımladığı açıklamada, olayı "normal" olarak nitelendirmiş ve sorunun çözüldüğünü bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious