Hürriyet, Milliyet ve Vatan, bugün 'mini etek'ten döndü

Hürriyet, Milliyet ve Vatan, bugün 'mini etek'ten döndü.17213
  • Giriş : 17.02.2008 / 00:44:00
  • Güncelleme : 17.02.2008 / 00:33:40

'Mini etek giyen kızlara kezzap attılar' haberini veren Hürriyet, Milliyet ve Vatan bugün hatalarını telafiye çalıştılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pazartesi günü Tarsus'ta meydana gelen kezzap atma olayını, 'Mini etek giyen kızlara kezzap attılar' diye veren Hürriyet, Milliyet ve Vatan bugün 360 derece dönüş yaptı. Nasıl mı?

Bir haftadan beri Mersin’de dehşet saçan D.K. adlı zanlının bugün yakalanmasından sonra verdiği ifadelerde, ‘mini etekle bir ilgisinin olmadığını’ söylemesiyle olayların gün yüzüne çıkması Türkiye’nin en büyük gazetelerini de zor durumda bıraktı!

Mersin'in Tarsus ilçesi'nde Türkiye'nin değişik illerinde daha öncede yaşanan iğneli sapık benzeri yaşanan bir hadiseyi başörtüsü krizine dönüştüren Doğan Medya Grubu’nun haberleri bir kez daha yalanlandı.

Tarsus Emniyeti'nin geceli gündüzlü çalışması sonucu D.K(28) isimli zanlının yakalanması Türkiye’yi büyük bir krizden de kurtarmış oldu.

D.K. ilk verdiği ifadelerde yaptıklarını itiraf ederek, mini etekle bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Zanlının yakalanmasının ardından Tarsus Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek Emniyet Müdürü Halil Tokyürek'i Mersin Valisi Hüseyin Aksoy'un tebriklerini ileten Tarsus Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, olayın kesinlikle mini etekle bir ilgisinin olmadığını vurguladı.

Zanlının ve ailesinin mutaassıp bir hayat tarzı olmadığını dikkat çeken Erguvan, "Zanlı da, ilk ifadesinde yaptıklarının mini etekle ilgisinin olmadığını açıklamıştır. Şırıngalı saldırıların mini etekle bir ilgisi yoktur" dedi.

Mersin’de yaşanan olayları; mini etekli, Doğan Medya Grubu gazeteleri, zanlı yakalandıktan sonraki haberlerinde, ‘mini etek’ ısrarından vazgeçtiler. Milliyet mini etek konusuna ise hiç değinmedi.

'KISA ETEĞE' YAKICI MADDE, “ŞIRINGALI SALDIRGAN” OLDU

Dün olayla ilgili verdiği habere, “Kısa eteğe yakıcı madde” başlığını atan ve haberi “Tarsus'ta birkaç kişilik grup, iki kız öğrencinin bacaklarına, 'Bunların etekleri kısa' diyerek yakıcı bir madde püskürttü. Pantolonlu bir hemşirenin bacağına da kimyasal madde sıkıldı” şeklindeki kesin ifadeleriyle veren Milliyet, zanlı yakalandıktan sonra haber veriş tarzını bir değiştirdi. Milliyet, zanlının yakalanmasıyla olay ortaya çıkınca, “Şırıngalı saldırgan yakalandı” başlıklı haberini, “Mersin’in Tarsus İlçesi’nde, pazartesi günü 2 kız öğrencinin bacaklarına yakıcı sıvı atılmasıyla başlayan, bu sabah aynı şekilde 2 kızın daha saldırıya uğramasıyla şırıngalı saldırı mağdurların sayısı 7'ye çıkarken, zanlı da yakalandı.” Şeklinde sundu.

EŞİ DE HAMİLE ÇIKMASA!

Milliyet bunu yaparken, Hürriyet ve Vatan ise kısmen de olsa ‘mini etek’ ısrarında devam ediyor.

Dünkü haberinde, “Pazartesi günü biri lise son sınıfta, diğeri ilköğretim okulu 6'ncı sınıfta okuyan 2 kız öğrencinin, kısa etek giydikleri gerekçesiyle bacaklarına yakıcı madde atılmasından sonra dün de aynı şekilde biri hemşire 3 kamu görevlisi kadın aynı şekilde saldırıya uğradı.” diyen Hürriyet, zanlı yakalandıktan sonraki haberinde DK’nın herhangi bir siyasi eğilimi olup olmadığı üzerine yoğunlaşırken, haberi, “Kezzapçının eşi hamile çıktı” diye verdi…

Hürriyet, bacaklarına yakıcı madde püskürtülen kızlardan B.S.Y (11)’nin bazı gazetelerde yapılan haberlerin kesinlikle yalan olduğunu söylemesine rağmen zanlı yakalnadıktan sonraki haberinde, “Mersin’in Tarsus İlçesi’nde ‘mini etekli oldukları’ gerekçesiyle 2 kız öğrenciye şırıngayla asit olduğu sanılan bir sıvı sıkan, daha sonra da 2’si hemşire 3 kadına benzer saldırı yapan bir kişi yakalandı. Saldırganın üzerinde 2 adet şırınga çıkarken, eşinin de hamile olduğu öğrenildi.” Diyerek zanlının bu işleri mini etek üzerinden yaptığı ısrarını sürdürdü.

REHA MUHTAR: GAZETECİLER TEZGAHLAMAZ

Doğan medya grubunun bir diğer ‘mini etek ısrarcısı’ gazetesi olan Vatan da Hürriyet’in kullandığı haberin girişini kullandı. Haberi ilk olarak “Flaş! Flaş! Flaş! Kısa etekli kızlara kezzaplı saldırı” diye veren Vatan, bu sefer haberi küçük görerek, “Kezzaplı saldırgan yakalandı” dedi.

Öte yandan bu olayların provkasyon olduğunu dile getirenlere cevap yazan Vatan yazarı Reha Muhtar ise dün yazdığı yazıda, “Haberler provokasyon değil... Çünkü gazeteler veya gazeteciler provokatif haber olsun diye bu olayları tezgahlamaz diyerek şunları söylemişti;

“Tarsus’da ortaokul öğrencisi bir kıza, mini etekli olduğu için kezzap attı arkadan gelen grup... Bir saat sonra, 17 yaşındaki bir başka genç kızın bacaklarına sıkılıyor aynı madde...

Haberler bununla bitmiyor... Akmerkez’de dükkânların önünde, Boğaz köprüsü çıkışında herkesin ortasında birilerinin namaza durdukları haberleri geliyor... Bazı okuyucular, “haberlerin provokasyon” olduğunu düşünüyorlar... Haberler provokasyon değil... Çünkü gazeteler veya gazeteciler provokatif haber olsun diye bu olayları tezgâhlamaz...”

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious