Hürriyet Gazetesi 'çarpıtma haber' için özür diledi

Hürriyet Gazetesi 'çarpıtma haber' için özür diledi.12504
  • Giriş : 27.04.2008 / 15:30:00

Hürriyet, Anayasa Mahkemesi’nin 46. kuruluş yıldönümü törenine ait fotoğrafla ilgili özür diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"HÜRRİYET’TE dün yayınlanan Anayasa Mahkemesi’nin 46. kuruluş yıldönümü törenine ilişkin fotoğraf altında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç kürsüden dönerken nezaketen ayağa kalkıp tebrik ettiği belirtilmişti.

Gül ve Erdoğan, Kılıç kürsüden dönerken tebrik etmek üzere değil, törenden ayrılırken vedalaşmak üzere ayağa kalkmışlar, bu sırada tebrik de etmişlerdir. Bu hatayı düzeltir ve okurlarımızdan özür dileriz."

MANŞETTEN YAPILAN HATANIN ÖZRÜ GAZETENİN 26. SAYFASINDA İŞTE BÖYLE YER ALDI

BU DA HÜRRİYET'E ÖZÜR DİLETEN MANŞET

DOĞAN grubu gazeteleri, Cumhurbaşkanı Gül ve hükümete muhalefet etmek için fotoğrafları da çarpıtmaya başladı. Hürriyet gazetesi, birinci sayfasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü törenlerinden ayrılırken çekilmiş bir fotoğrafı kullandı. Ancak fotoğraf, Cumhurbaşkanı Gül’ün, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ı konuşmasının ardından ayağa kalkarak yerine oturmasını izlediği şeklinde okuyuculara sunuldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümü törenleri sonunda salondan ayrılmak için ayağa kalkması, dün bazı basın yayın organlarında farklı yansıtıldı.

Anayasa Mahkemesi gündeminde bulunan AK Parti kapatma davasını da hatırlatarak, Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç'ın kürsüden yerine dönerken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'büyük bir nezaketle' kendisini ayakta karşıladığı iddia edildi. 'Protokol değil nezaket' başlığı altında verilen haberde, ayağa kalkma anının törenin bitiminde yaşandığı ayrıntısı yer almadı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'ın konuşmasını yerinden izleyen Gül'ün törenin bittiğinin ilan edilmesinin ardından gitmek için ayağa kalktığını, söz konusu fotoğrafın da bu anı yansıttığını aktardı. Fotoğrafta, Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Kurmay Albay Metin Özbek de, törenden ayrılmak için hareket eden Cumhurbaşkanı Gül'ün elindeki kâğıdı alırken görülüyor.

HER ZAMANKİ UYGULAMA
RADİKAL gazetesi ise Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü törenlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının hemen arkalarında yargıçların önünde oturmasını eleştirdi. Oysa aynı uygulama Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanlığı, Mesut Yılmaz ve Bülent Ecevit’in başbakanlığı döneminde yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious