Hürriyet Gazetesi'nden 'menemen' provakasyonu

Hürriyet Gazetesi'nden 'menemen' provakasyonu.15179
  • Giriş : 11.06.2008 / 22:17:00
  • Güncelleme : 11.06.2008 / 22:17:56

Öğretmenin dövülmesini türbanla bağdaştırıp halkı ayaklanmaya çağıran Hürriyet’in haberi yalan çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa Mahkemesi’nin türban kararırını veto etmesinden, sıkıntılı ve gergin günler geçirdiğimiz bu günlerde, Hürriyet Gazetesi, ağır tahrik içeren yalan habere imza attı.

Trabzon’da kimliği belirsiz kişilerce darp edilen bir öğretmenin, ‘başörtülü öğrencileri derslere alınmadığı için dövüldüğünü’ ileri sürerek, “Cumhuriyet öğretmenine türban dayağı” başlığını atan Hürriyet’in haberi yalan çıktı…

Türbanlı öğrencileri derslere almadığı gerekçesiyle dayak yediği iddia edilen Çaykara ilçesi Ataköy Sağlık Meslek Lisesi'nde görevli öğretmen Bekir Himmetoğlu, Hürriyet'in haberini yalanlarken Trabzon Valiliği ise haberin içeriğinde yer alan "sen ne karışıyorsun deyip vurdular" ifadelerinin tamamen uydurma olduğunu açıkladı!

Hürriyet’in internet sitesinde dün yayınlanan haber üzerine bir açıklama yapan Trabzon Valisi Nuri Okutan, inceleme ve soruşturma sona ermeden olayın nedenlerinin türban veya başka bir konu ile ilişkilendirilmemesine dikkat çekti.

Hürriyet’in türban karşıtı olduğu için dövüldüğünü ileri sürdüğü öğretmenin savcılığa verdiği ifadeyi yayınlayan Trabzon Valiliği haberin yalan olduğunu şöyle açıkladı: "Bahse konu okulun bulunduğu Ataköy beldesinde 8 Haziran 2008 tarihinde ismi geçen öğretmene bir darp olayı gerçekleşmiştir. Konu ile ilgili olarak inceleme başlatılmıştır. Darbedilen öğretmenin alınan ilk ifadesinde, 'Şahısları tanımıyorum, konuşmadılar. Konuşsaydılar seslerini nerede duysam tanırdım. Basındaki haberleri halen ben de okumadım. Ailem haber verdi' şeklinde beyanı yer almaktadır. Bu nedenle haberde yer alan, zanlıların 'sen ne karışıyorsun öğrencilerin başörtüsüne diye bana saldırıp vurdu' şeklindeki haber, mağdur öğretmenin ifadesinden de anlaşılacağı gibi doğrulanmamaktadır."

YALAN HABERE MENEMEN’Lİ PROVOKASYON

‘Mahalle Baskısı’ fikrine açıklık getirirken ve cumhuriyet öğretmenin imama yenildiğini söyleyerek yeni bir tartışma başlatan Prof. Dr. Şerif Mardin’in sözlerinden yola çıkarak, yalan haberde Cumhuriyet Öğretmeninin türban yenildiğine dikkat çeken Hürriyet’in olayı Menemen hadisesi ile bağdaştırması ise provokasyon olarak algılandı…

AYAKLANMA ÇAĞRISI

Dün yayınlanan haberin yanına Trabzon’da gerçekleştiği ileri sürülen olayın ‘Menemen Provası' olduğunu belirten bir analiz yazısı koyan Hürriyet, halkı açıkça ‘ayaklanmaya’ çağırdı…

Trabzon’daki olayı, Mustafa Fehmi Kubilay isimli öğretmenin 1930 yılında İzmir Menemen'de yedek subay sıfatıyla askerlik görevini yaparken çıkan olaylarda öldürülmesiyle bağdaştıran Hürriyet’in ayaklanma çağrısı şöyle: “Yazık… Anadolu’da bir öğretmen, “Cumhuriyet” dedi, “Yasa” dedi… Ve yobazların saldırısına uğradı… Ne diyeceğiz şimdi biz buna? Düpedüz kardeşim. Düpedüz Menemen provasıdır bu… Fırsatı buldu mu yobaz, Menemen’i özlüyor işte… Menemen’i biriktiriyor… O öğretmen orada dövüldü ya… Kimse uyumasın… Kimse rahat değildir artık… Dövülen cumhuriyettir çünkü…”

Öte yandan, olayı dün internet sitesinin manşetinden veren Hürriyet,
haberinin, dövülen öğretmen ve Trabzon Valiliği tarafından yalanlanmasına rağmen şu ana kadar tekzip yayınlamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious