Hürriyet gazetesinin büyük ayıbı

Hürriyet gazetesinin büyük ayıbı.22929
  • Giriş : 20.11.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 20.11.2008 / 00:04:33

Hürriyet, Almanya’daki Nevruz kutlamasına katılan masum vatandaşı PKK’lı ilan etti ve bir ilke de imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk basının amiral gemisi olmasıyla övünen Hürriyet'in gün geçmiyorki yalan ve iftira dolu asılsız haberleri gün yüzüne çıkmasın. Hürriyet'in bu seferki vukuatı 9 yıl öncesine ait. Almanya'da nevruz kutlamalarına katılan masum vatandaşı PKK'lı ilan eden Hürriyet Avrupa, Alman basın tarihinde bir ilke imza atarak, Alman Basın Konseyi tarafından kınanan ilk yabancı gazete oldu.

Hürriyet sorumsuz habercilik örneğine bir yenisini daha ekledi. Gazete Avrupa baskısında Kürt kökenli Fuat A.'yı önce PKK'lı ilan etti ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açılan Fuat A'nın hukuki çabalarını görmezden geldi. Hürriyet bununla da yetinmeyerek, Alman Başkan yardımcısı Mrek'i, PKK'ya yakınlıkla suçladı ve Almanya'da yayın yapan Türk basını adına bir utanca neden oldu. Almanya'da, yabancı basın tarihinde bir ilke neden olan Hürriyet, Alman Basın Konsey'inden ihtar aldı.

NASIL MAĞDUR EDİLDİĞİNİ HABER 7'YE ANLATTI

Uğradığı haksızlık konusunda sesini bir türlü duyurmayı başaramayan Fuat A., 18 Kasım 2008 tarihinde Haber 7 ile irtibata geçerek maruz kaldığı haksızlığın aracılığımızla duyurulmasını istedi.

Fuat A. Kürt kökenli bir Alman vatandaşı... 20 Mart 1999 yılında Almanya'da yapılan Nevruz gösterisine katıldı. PKK yandaşlarının kutlamaları, Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılma gösterisine çevirmesi sonucunda, gösteriye katılan 2 bin kişiden 60 kişi hakkında soruşturulma açıldı. Soruşturma açılanlar arasında Fuat A. da vardı.

Hakkında soruşturma açılan Fuat A., Alman polisine başvurarak haksızlığa uğradığını ve PKK terör örgütüyle hiçbir bağlantısı olmadığını belirtmesine rağmen sonuç alamadı.

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler Başkanı SPD'li Heidrun Mrek'den yardım istedi. Mrek, kendinden yardım isteyen Fuat A. için; NRW Adalet Bakanı Behrens'e bir mektup yazarak, Fuat A.'nın haksız yere takibata uğradığını savundu.

Alman basınında bu 3 sayfalık mektup yankı buldu. Konuyu 5 Eylül 1999 tarihinde gündemine taşıyan Focus dergisi 'İyi bir dost için rica' başlığıyla yayınladığı haberde; 'Heidrun Mrek'in, Adalet Bakanı Behrens'e yazdığı mektubu kastederek, Fuat A. için ricacı olduğuna değindi.

Konuyu bir gün sonra gündemine taşıyan Hürriyet Avrupa, 6 Eylül 1999 tarihli gazetesinde haberi 'PKK'lıya aracı oldu' başlığıyla yayınladı.

Hürriyet Avrupa'nın haberinin içeriğinde, Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler Başkanı SPD'li Heidrun Mrek'in NRW Adalet Bakanı Behrens'e bir mektup yazarak hakkında soruşturma açılan PKK'lı için ricacı olduğu bilgisine yer verildi.

İFTİRAYA MAHKEME KARARI İLE TEKZİP

Fuat A.'yı önce PKK üyesi ve sempatizanı olarak ilan eden Hürriyet, daha sonra Nevruz kutlamalarına katılan Fuat A'yı 'PKK toplantısına katıldı' diye gösterdi ve polisteki ifadesinin de değiştirildiğini iddia etti.

Hürriyet'in iftira haberi karşısında şaşkına dönen Fuat A., Haber7'ye yaptığı açıklamada tüm girişimlerine rağmen Hürriyet'in haberi düzeltmesini sağlayamadığını söyledi. Son çare olarak Alman Basın Konseyi'ne başvuran Fuat A. haberin yayınlanmasından tam 3 ay sonra Hürriyet Avrupa'da 6 Şubat 2000 tarihinde bir tekzip yayınlatmayı başarmış.

Alman Basın Tarihinde bir ilk

Alman Basın Konseyi'ne başvurusu olumlu sonuçlanan Fuat A. Almanya tarihinde bir ilki gerçekleşti ve ilk defa Almanya'da yabancı bir gazeteye ihtar verdi.

Öte yandan Hürriyet'in PKK sempatizmanı ilan ettiği fakat yargı önünde suçsuz bulunan Fuat A'nın tekzibini mahkeme kararı ile yayınlaması Türk basınında da yankı buldu. Hürriyet'in bu haberi karşısında Alman Basın Konseyi'nin verdiği karar Türk basınında da yankı bulduğuna değinen Fuat A., 26 Kasım 1999'da Sabah Gazetesi'nin durumu 'Alman Basın Konseyi'nden Hürriyet'e ihtar' şeklinde duyurduğunu da ifade etti.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*