Hürriyet kafa karıştırdı, oy kullanmamayı teşvik etti!

Hürriyet kafa karıştırdı, oy kullanmamayı teşvik etti!.19278
  • Giriş : 21.10.2007 / 10:17:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 01:01:14

Hürriyet Gazetesi, halkın kafasını karıştırdı, oy kullanmamayı teşvik etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Halkın oy vermek için sandığa gittiği gün, manşetten referandumun belirsizlikler getireceğini öne süren Hürriyet, halkın kafasını karıştırdı, oy kullanmamayı teşvik etti.


Türkiye bugün mini Anayasa Değişikliği paketi için sandık başına gidiyor. Pakete "evet" denmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Gül ve milletvekillerinin görev süresi tartışmaya açılacak.

Bugün 42 milyon seçmenin, kendisi de başından beri tartışmalı olan mini Anayasa Değişikliği paketine kabul oyu vermesi durumunda, Türkiye tam bir belirsizliğe sürüklenecek. Genel seçimlerin 4 yılda bir yapılması, cumhurbaşkanının halk tarafından 5 yıllığına seçilmesi gibi düzenlemelere "Evet" denilmesi durumunda görevdeki 60. Hükümet"in ne zamana kadar işbaşında kalacağı, 11. Cumhurbaşkanı"nın görev süresinin ne kadar olacağı soruları gündeme gelecek.

MESELE TARTIŞMALI YSK Başkanı Muammer Aydın, bu soru işaretlerinin cevabının belirsiz olduğunu "Mesele tartışmalı" sözleriyle ortaya koydu. Önceki gün TRT-2"deki "Haber Vizyonu" programına konuşan Aydın, "Cumhurbaşkanı 7, milletvekilleri 5 yıllığına seçildi. Anayasa değişikliğine "Evet" çıktı diyelim. Yürürlüğe girince Cumhurbaşkanının görev süresi 5, milletvekilleri 4 mü olacak? Bu konular net değil" dedi. Tartışmanın kökeninde, referandum sürecinin 22 Temmuz genel seçimlerinden önce 22. Dönem Parlamentosu tarafından başlatılmış olması yatıyor. Bu durumda, mevcut düzenlemelere göre göreve gelen 60. Hükümet ve 23. Dönem Meclis"in bir kazanılmış hakkı olup olmadığı belirsizleşiyor.

CEZA DA TARTIŞMALI Bütün bu belirsizliklerin dışında, Aydın, referandumda oy kullanmayanlara 19 YTL ceza kesilmesini öngören düzenleme konusunda da belirsizliğe işaret ederek ceza kesme işinin kendilerinin görevi olmadığını ifade etti. Aydın, "Kişisel görüşümü sorarsanız demokratik değil" dedi.

AKP"NİN GÖRÜŞÜ Gül"ün görev süresinin tartışmalı olacağı açıklamalarına karşın AKP, farklı bir görüş ortaya koyuyor. Gül"ün 7 yıl için Köşk"e seçilmesini, "Kazanılmış hak" olarak gören AKP, buna Fransa"dan örnek veriyor. AKP"liler, Fransa"nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac görevdeyken yapılan Anayasa Değişikliği ile sürenin 5 yıla indirilmesine rağmen Chirac"ın 7 yıl görev yaptığını anımsatıyorlar.

HUKUKSUZ İDDİASI Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Anayasa Hukuku Profesörü Cem Eroğul, Anayasa"da halkoylamasına sunulan bir metnin daha sonra değiştirileceğine dair hiçbir hüküm bulunmadığını, TBMM"nin bunu yaparak yetkisini aştığını belirterek, "Hukuksuzluğa Cumhurbaşkanı Gül de, son yasayı Meclis"e geri göndermemekle ya da halkoylamasına sunmamakla ortak olmuştur. YSK da işin özünü gözden kaçırmış, yetkisini aşmıştır" dedi. Eroğul, "Bu işlem Anayasa Mahkemesi"ne götürülürse, iptal bir yana, yokluk kararı verilmesi beklenebilir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious