Hürriyet Marlon Brando'ya Atatürk dedi

Hürriyet Marlon Brando'ya Atatürk dedi.10752
  • Giriş : 18.02.2008 / 16:02:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 16:01:40

Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Temuçin Tüzecan okurların tepkisini yazdı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

GEÇEN perşembe günü yayımlanan Hürriyet’in ilk kalıplarında, spor sayfasındaki bir haber okurun epey tepkisini çekti.

Örneğin, Gün Doğa Sarı, "Galatasaray-Bayer Leverkusen maçında, Galatasaray taraftarının yapmış olduğu posterdeki Marlon Brando’ya gazeteniz Atatürk demiş. Atatürk’ü, Marlon Brando’dan ayırt edemeyecek kadar tanımıyor olsanız bile maç sırasında, posterle eşzamanlı çalınan Baba filminin ünlü müziğine de dikkat edilmemiş olmasının pek mümkün olabileceğini düşünmüyorum. Ya maçlara gelmeden spor sayfası hazırlıyorsunuz, ya da maçı izlemek üzere stada gelen ekibiniz maç izlemiyor" diyor mesajında.

Bu eleştiriyi Hürriyet Spor Müdürü Esat Yılmaer’e ilettim.

Yılmaer’in yanıtı şöyle oldu: "Maalesef bir şanssızlık yaşanmış. Arkadaşlar taşra baskısını yetiştirme telaşı içinde gerek televizyondan gerekse de gelen fotoğraflarda posterin ne olduğunu tam anlayamadıkları için Atatürk’e benzetmişler. Maç geç bittiği için, hata fark edilinceye kadar gazete gönderilmiş ve hemen de düzeltme yapılmış. Gönül böyle bir şeyin olmamasını istiyor. Ama ne yazık ki, zaman darlığı ve aceleden böyle hatalar olabiliyor. Bu hata nedeniyle okurlardan özür dileriz."

Özellikle Avrupa maçları ardından, Spor Servisi’nin baskıya gecikmemek ve sonuçları içeren gazeteyi mümkün olduğunca çok okura iletmek için zamana karşı nasıl bir yarış içinde olduğunu biliyorum. O nedenle bazen bu tür hatalar yapılabiliyor.

Bir de şu var: Gazeteler maçları hem yerinden, hem de canlı yayından izliyor; çünkü muhabirin yerinde göremediğini, televizyon kameraları yakalayabiliyor. O nedenle okur Sarı, bu yanlışlıktan yola çıkarak yaptığı son eleştiriyle Hürriyet Spor Servisi’ne haksızlık yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious