Hürriyet provakatörlük yapmış!

Hürriyet provakatörlük yapmış!.5692
  • Giriş : 25.11.2007 / 14:42:00
  • Güncelleme : 25.11.2007 / 15:59:12

Vakit, öyle bir iddiada bulundu ki Hürriyet muhabirleri fena halde köşeye sıkışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Gülhane’deki Zeynep Sultan Camii’nin duyuru tahtasına Maide Sûresi’nin 51. ayeti yazılarak, Hristiyan ve Yahudilerin dost edinilmemesi tavsiyesini eleştiren Hürriyet gazetesinin, haber için camiye giden muhabirlerinin provokatörlüğe soyunduğu öğrenildi.

Gazete muhabirlerinin, camiye gidip “Bunu buraya kim yazdı, neden izin verdiniz” diyerek olay çıkarmaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Cemaat tepkili

Cami cemaati Hürriyet gazetesine tepki gösteriyor. İmam efendinin panoya astığı ayet ve hadislerden gayet memnun olduklarını söyleyen cemaattan Hasan Koç, Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’e tepki gösterirken, ayetin camiye asılmasından daha doğal ne olabileceğini soruyor.

Geçtiğimiz Salı günü camiye giden Hürriyet’in iki bayan muhabirinin önce caminin iç giriş kapısındaki panodaki ayeti fotoğrafladıkları, bu sırada cemaatin namaz kılma yeri olarak kullandıkları bölümde halıya ayakkabıları ile bastıkları, cami görevlilerinin uyarısı ile halıdan geri çekildikleri öğrenildi. Fotoğraf çekimi ardından avluda bulunan tuvalet bölümüne giden muhabirlerin burada görevlilerle tartıştıkları ve ayetin panoya kim tarafından yazıldığı ile ilgili hesap sormaya çalıştıkları öğrenildi. Tuvalet görevlisi Zeki, Vakit muhabirine yaptığı açıklamada, “İki bayan Salı günü gelerek önce fotoğraf çektiler. Sonra benim yanıma gelerek bu yazıyı kimin yazdığını sordular. Ben de onun ayet olduğunu, Kur’an’da geçtiğini söyleyince sinirlenerek ‘Neden öyle yazılar yazılıyor, neden izin veriyorsunuz’ gibi laflar ettiler. Sinirli bir halleri vardı. Ben çok muhatap olmak istemedim. ‘Biz imamla görüşelim’ dediler, ama sonradan öğrendiğime göre imamla da görüşmemişler” dedi.

Zeynep Sultan Camii’nin imamı Aziz Bakır’ın tecrübeli bir din görevlisi olduğu, 1979 yılından beri Diyanet bünyesinde hizmet ettiği, 13 yıldır da Zeynep Sultan Camii’nde görevli olduğu bildirildi. İmam efendinin her hafta bir ayeti panoya yazarak cemaati bilinçlendirdiği kaydedildi. Bakır’ın 1979 yılından bu yana hiçbir soruşturma geçirmediği de öğrenildi. Geçtiğimiz hafta boyunca panoda yer alan Maide Sûresi 51. ayetin yerine bu hafta Öğretmenler Günü olması sebebiyle Zümer Sûresi’nin 9. ayeti yazıldı. Ayette; “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Doğrusu akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür” ifadeleri yer alıyor. Pano haftada bir güncelleniyor.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious