Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a Gülen'den cevap geldi

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a Gülen'den cevap geldi.9269
  • Giriş : 04.11.2007 / 00:24:00
  • Güncelleme : 03.11.2007 / 23:51:09

'Abartılmış bir propaganda çalışması' olduğunu iddia eden Ahmet Hakan Coşkun'a cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu çerçevede İngiltere'nin baş kenti Londra'da düzenlenen konferans büyük ilgi gördü. Ne varki konferansın böylesine dikkat çekmesi Türkiye'deki kimi ön yargılı çevrelerde hoşnutsuzluk meydana getirdi. Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde konferansın "abartılmış bir propaganda çalışması" olduğunu iddia eden Ahmet Hakan Coşkun'a cevap yine İngiltere'den geldi. Konferans koordinatörü akademisyen doktor İhsan Yılmaz köşe yazarı tarafından dile getirilen iddiaları tek tek çürüten bir açıklamada bulundu.

Fethullah Gülen ve onun adıyla özdeşleşen diyalog hareketiyle ilgili ön yargılı iddiaları zaman zaman köşesine taşıyan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun dün de Londra'da düzenlenen "İslâm Dünyasının Dönüşümü: Gülen Hareketinin Katkıları" adlı konferansı konu edindi. Organizasyon hakkında da "miş'li, mış'lı" ifadeler kullanarak gerçekten uzak yorumlarda bulunan Hakan, bu önemli konferansın bilimsel değerini hafifletme girişiminde bulundu.

Ancak Ahmet Hakan'ın 'önemsiz kişiler katılıyor'dan tutun da 'para karşılığı tebliğ sunuyorlar'a kadar yaptığı bir dizi yakıştırma, kaynağından, hem de çok düzeyli bir üslupla yalanlandı. İşte konferans koordinatörü doktor İhsan Yılmaz'ın, yazara verdiği çarpıcı cevaplar:

Koordinatör Yılmaz, Ahmet Hakan Coşkun'a da yolladığı açıklamasında yazarın belki de tanımadığı için "adı sanı duyulmamış" olarak nitelediği 'editör heyeti' hakkında detaylı bilgiler verdi.

Konferansa katılıp tebliği sunan bilim adamları da en az editörler kadar saygın ve kariyer sahibi
kişilerdi diyen doktor İhsan YIlmaz, Gülen hareketine olan ilginin batıda her geçen gün arttığını somut örneklerle anlattı.

Konferansın isteyen herkesin takip edebileceği şeffaflıkta gerçekleştiğini hatırlatan Yılmaz organizasyonda sunulan tebliğileri çok uzun süren titiz bir değerlendirmeden geçirdikten sonra kabul ettiklerini anlattı. Bu çerçevede bu seviyedeki akademisyenler için çok cüz'i kabul edilebilecek bir telif ücreti ödendiğini, bunun da dünyanın pek çok yerinde uygulanan bir yöntem olduğunu söyledi.

Dr. İhsan Yılmaz açıklamasında konferansa katılan bilim adamlarının ülkelerinden binlerce kilometre öteye 600 dolar para için geldiğini ve bu paraya satın alındıklarını ima etmenin, hiç de hoş bir durum olmadığını vurguladı.

Konferansın eleştirilmesine karşı olmadıklarını belirten akademisyen koordiantör Yılmaz, ancak bunun akılcı bir biçimde ve ortaya çıkan bilimsel metinden hareketle yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious