Hürriyet yazarı 'gidip gelmeyi' doğruladı

Hürriyet yazarı 'gidip gelmeyi' doğruladı.10391
  • Giriş : 28.02.2009 / 16:33:00

Rahmi Turan, Susurluk hükümlüsü Sami Hoştan'ın kapanan Gözcü gazetesine gelip gittiğini doğruladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hürriyet gazetesi yazarı Rahmi Turan, Susurluk hükümlüsü Sami Hoştan'ın kapanan Gözcü gazetesine gelip gittiğini doğruladı. Turan, Hoştan'ın Tercüman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi'nin düğün masraflarını karşıladığı iddiası hakkında ise bilgisi olmadığını söyledi.

Gözcü gazetesi 1996-2007 yılları arasında yayınlandı. Ulusalcı yayın çizgisi ile tanınan Gözcü gazetesinin kapanması en çok Ergenekon terör örgütü davası sanıklarını üzdü. Ergenekon terör örgütü davası iddianamesinde örgütün medya organı olduğu iddia edilen Ulusal Kanal, 30 Mart 2007 tarihli yayınında gözcü gazetesinin kapatılmasını "Halkın Sesi Gözcü Kapatıldı" başlığı ile duyurmuştu. İşten Rahmi Turan 11 yıl boyunca Gözcü'nün Genel Yayın Yönetmenliği'ni yaptı. Mehmet Şehirli, Ufuk Büyükçelebi, Saygı Öztürk gibi isimler Turan ile çalıştı. Üç isimde Ergenekon terör örgütü iddianamesinde ismi geçiyor.

Rahmi Turan'ın ekibinden Büyükçelebi bugün Tercüman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni. Silivri'de görülen Ergenekon terör örgütü davasında tutuklu sanık Sami Hoştan, Büyükçelebi'nin düğün masraflarını karşıladığını iddia etti. Büyükçelebi de bu iddiayı yalanladı ancak Hoştan'ı tanıdığını, onun Gözcü gazetesine gelip gittiğini söyledi.

Gözcü'nün Genel Yayın Yönetmeni Rahmi Turan ise Hoştan konusunda Zaman'a konuştu. Hoştan'ın Gözcü'yü devamlı gelip gitmediğini belirten Turan, "Ama zannediyorum bir iki defa geldi. Susurluk döneminden daha sonra zannediyorum aklımda yanlış kalmadıysa. Cezaevinden çıktıktan sonra bir iki defa geldi ziyaret etti evet. Ancak Susurluk'tan önce de gelmiş olabilir tam hatırlamıyorum." diyor.

Hoştan'la kendisini gazete çalışanları Ufuk Büyükçelebi ve Mehmet Şehirli olduğunu anlatan Turan, şöyle devam ediyor:

"Ufuk tanıyordu zaten, dolayısıyla ben de tanışmıştım. Mehmet Şehirli vardı bizde magazin bölümünde çalışırdı. Şimdi Sözcü gazetesinde devam ediyor. Şehirli de benim iyi arkadaşımdır. Uzun yıllardır beraber çalışıyoruz Günaydın gazetesinden beri. Hoştan Mehmet Şehirli'nin akrabası oluyor yanılmıyorsam. Akrabası ama Mehmet ona dayı filan diyordu. Ancak hakiki dayısı değil galiba. Dolayısıyla Mehmet Şehirli vastıasıyla ben gayet iyi tanıyorum. Ufuk'un düğün masraflarını karşıladığı konusunda ise bir bilgi yok."

Kilit isim Mehmet Şehirli

Rahmi Turan'ın Gözcü gazetesindeki ekibinden Mehmet Şehirli, ilginç ilişkileri tanınıyor. Şehirli ile Hoştan'ın ilişkileri Ergenekon terör örgütü iddianamesine de yansıdı. Gazeteci Şehirli'nin ismi Susurluk kazasında da geçiyor. Hoştan, Şehirli için "30 yıllık arkadaşım kardeşim." diyor. Hoştan, Şehirli ile birlikte Abdulah Çatlı'nın cenazesini morgdan alarak Nevşehir'e götürdüğünü anlatıyor. Yine Hoştan, Uğur Dündar gibi bazı gazetecilerin telefonlarına ulaşmak için kendisinden yardım alıyor. Hoştan'ın Ergenekon terör örgütü davasındaki savunmasını izlemek için Silivri'ye gelenlerin arasında Şehirli'de vardı. Şehirli sözkonusu duruşmayı Susurluk davası hükümlüsü eski Özel Harekat Polislerinden Mustafa Altınok ile birlikle izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*