Hürriyet yazarına tarihi örnek!

Hürriyet yazarına tarihi örnek!.11170
  • Giriş : 08.03.2009 / 09:29:00
  • Güncelleme : 08.03.2009 / 09:50:47

Başbakan'ın sözlerinden rahatsız olduğu bilinen Ekşi'nin "fırsat bu fırsat" deyip Osmanlı'yı eleştirmesine örnek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yunan işgal güçleri bile Osmanlı'yı bu kadar aşağılamamıştı

Son zamanlarda başbakanımıza yapılan ve uygun olmayan yakıştırmaları fırsat bilenler Osmanlı'yı, yani geçmişimizi aşağıladılar.

Bu saldırılar bana İstiklal Savaşı döneminde Bursa'yı işgal eden Yunanlılar'ın Osman Gazi'nin sandukasını tekmelemelerini hatırlattı.

Davos'tan sonra başbakanımıza "Osmanlı padişahı", "Sultan Selim", "Sultan Abdülhamid" yakıştırmaları yapıldı. Bana göre bunlar pek uygun olmayan bir yakıştırmalar. Ancak bu yakıştırmanın sebebine bakmak gerek. Bu durumun en önemli sebebi milletimizin ABD ve AB tarafından hor görülmesi. Bazı yazarlarımız ise bu analizi bile yapmadan, hemen Osmanlı'ya saldırdılar.

Osmanlı da bizim, Selçuklu da bizim, Göktürkler de bizim Türkiye Cumhuriyeti de bizim tarihimiz. Osmanlı olmasaydı Cumhuriyet olur muydu?. Bu devletler birbirinin şekil değiştirerek devamıdır.

YUNANLILAR DA OSMANLI'YI AŞAĞILAMIŞLARDI

Osmanlı'ya yapılan saldırılar bana İstiklal Savaşı döneminde cereyan eden bir olayı hatırlattı. 8 Temmuz 1920'de Yunan askerleri Bursa'ya girdiklerinde çok çirkin bir olay cereyan etmişti. Yunan işgal güçleri içerisinde bulunan Venizelos'un oğlu Sofokles, Osman Gazi'nin türbesine giderek kapıyı kırıp içeri girmişti. Ancak içeri giren Yunanlılar, Osman Gazi'nin sandukasının haşmeti karşısında irkilmişlerdi. Türbede askerlerle birlikte alem yapan Sofokles, çizmeleriyle sandukaya üç tekme atıp, kılıcını sallayarak "Kalk, koca Osman! Kalk da torunlarının hâlini gör! Kurduğun devleti yıktık!" demişti.

DÜNYAYA HUZUR VERDİ

Osmanlı, dünyanın gördüğü en önemli medeniyetlerden biridir. İnsanlığa huzur vermiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nda Müslüman olmayanlar, din değiştirmeye zorlanmadan devletin tespit ettiği kanunlar çerçe­vesinde ibadetlerini yerine getirip, yaşama hakkına sahipler­ken, aynı durum Avrupa'da yoktu. Osmanlı İmparatorluğu'nun gayrimüslimlere davranışı ça­ğına göre çok ileri ve kendi döneminde dünyanın diğer bölgele­rinde mevcut olmayan bir tavırdır.

Osmanlı İmparatorluğu, Roma ve İngiliz imparatorlukları ile birlikte dünyanın gördüğü üç büyük imparatorluktan biri­siydi. Ancak hiçbirisi Osmanlı İmparatorluğu'nun yönettiği bölgelerde sağladığı huzur düzenini kuramamıştı.

SINIRLARA BAK AĞLA

Osmanlı İmparatorluğu'nun hakim olduğu sahada Arnavut­luk, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Bulgaris­tan, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Hırvatistan, Irak, İsrail, Karadağ, Katar, Kıbrıs, Lübnan, Libya, Macaristan, Makedonya, Mısır, Moldavya, Romanya, Sırbistan, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen ve Yunanistan kurulmuştur. Ayrıca bu­günkü Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Polonya, Çek Cum­huriyeti, Slovakya, Sudan ve Ukrayna'nın da bazı kısımları Os­manlı toprağı olmuşlardı. Bütün bu bölgelerde asırlarca süren Osmanlı hakimiyeti günümüz dünya politikasına da etki eden derin izler bıraktı.

Bu kadar büyük bir coğrafyaya hakim olmak büyük bir meziyettir. Ancak daha da önemlisi onlarca millet ve mezhebi barındıran bu coğrafyada 600 yıl huzur içerisinde hüküm sürmektir. Osmanlı'nın hakim olduğu coğrafya biz ayrıldıktan sonra hiç huzur bulmadı. Balkanlar'da, Kafkaslar'da ve Ortadoğu'da kan ve gözyaşı hiç eksik olmadı.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*