Hürriyet'in manşeti İpek'ten döndü

Hürriyet'in manşeti İpek'ten döndü.18440
  • Giriş : 02.06.2009 / 21:20:00
  • Güncelleme : 02.06.2009 / 20:44:18

Hürriyet'in "Hani Çamurdu Sayın İpek" başlığı manşetten verdiği AKP'li İpek'le ilgili iddalar tek tek yalanlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hürriyet gazetesinde daha önce AKP Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek'in baldızına ait villa için park alanının bir gün içinde konut alanına çevrildiğine ilişkin "Çamlıdere'de Baldıza Villa" başlığı ile yer alan haber AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek tarafından yalanlandı. Hürriyet bunun üzerine bugün aynı konu ile ilgili "Hani Çamurdu Sayın İpek" başlığı ile yeni bir haber yaparak manşetten duyurdu. Haluk İpek bu konu ile ilgili yeni bir açıklama daha yaparak olayın asılsız olduğunu duyurdu. İşte Haluk İpek'in Hürriyet'in haberine karşı gönderdiği açıklama:

BASIN AÇIKLAMASI

2.6.2009 tarihli Hürriyet Gazetesinin baş sayfasında “Hani Çamurdu Sayın İpek ” başlığı ile verilen haberde şahsımla ilgili olarak ileri sürülen iddialar bütünüyle gerçek dışıdır. Esasen haberin kendisi gerek 2.6.2009 tarihli nüshada yayınlanan haberi gerekse 23.2.2009 tarihli Hürriyet Gazetesinin baş sayfasında “Çamlıdere'de baldıza villa” başlığı ile verilen haber içeriğini tekzip etmektedir.Şöyle ki:

Habere dayanak olarak gösterilen 6.6.2008 tarih ve 33 nolu karar incelendiğinde ne şahsımla ne de Zeynep sevim Özaydın ile ilgisinin bulunmadığı açıkça anlaşılmaktadır.Nitekim gerek baş sayfada gerekse haberin devamının yer aldığı 20.sayfada mezkur belediye meclis kararı yayınlanmış olup incelendiğinde kararın konusunun 561 ada 1 parsel ile 11 nolu park alanına ilişkin olduğu görülmektedir. Oysa 23.2.2009 tarihli habere ilişkin olarak yaptığım basın açıklamasında da açıkça belirttiğim üzere haberde adı geçen Zeynep Sevim Özaydın'ın mülkiyeti 962 ada 13.parsele ilişkindir. Resmi kayıtlar ile sabit bu husus 23.2.2009 tarihli haberde de açıkça kabul edilmişken bu kez 561 ada 1 parseli konu edinen 6.6.2008 tarih ve 33 sayılı kararı haberin doğruluğuna dayanak göstermek hukuk ,akıl ve mantıkla kabili telif olmayan bir durumdur.

Kör olmayanlara göstermek , sağır olmayanlara duyurmak ve vicdan sahiplerine hissettirmek üzere tekraren belirtilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

1-Haberde de kabul edildiği üzere 6.6.2008 tarih ve 33 nolu kararın 962 ada 13 parsel ile ilgisi bulunmamaktadır.Dolayısı ile haberi bizzat haberin kendisi tekzip etmektedir.

2-Haberde ismi geçen Zeynep Sevim Özaydın'ın 11 nolu park alanıda konut yapmak üzere Çamlıdere Belediye Başkanlığı'na müracaatı hiçbir zaman vaki olmamıştır.

3- Zeynep Sevim Özaydın'a ait 962 ada 13 parsel ile habere konu 561 ada ve 11 nolu park alanı birbirinden farklı ve uzak mahalde bulunan üç ayrı taşınmazdır.

Sonuç olarak yukarıda da arz ve izah ettiğim üzere haberin tümü gerçek dışıdır. Haberde şahsımla ilişkilendirilen gayrimenkul ile herhangi bir ilişiğim de bulunmamaktadır.

Sorumlu ve objektif gazetecilik anlayışı ile bağdaşmayan, kişisel kin ve husumete dayalı “çamur at, tutmasa da izi kalır” anlayışını yansıtan bu türden haberlerin hukuki sorumluluğu mucip olduğu açıktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Av. Haluk İPEK
Ankara Milletvekili

Konuyla ilgili Hürriyet'te yer alan haber şöyle

Hani çamurdu

Arda AKIN/ANKARA

Hürriyet, AKP Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek'in baldızına ait villa için park alanının bir gün içinde konut alanına çevrildiğine ilişkin belgeyi ele geçirdi. İpek'in, "Çamur at izi kalsın anlayışı var. Orası 1985'te konut alanına çevrildi" açıklaması da bu belgeyle yalanlanmış oldu.

Olaylar şöyle gelişmişti:

Haluk İpek'in baldızı Zeynep Sevim Özaydın, Kayabaşı Mahallesi Yayla Mevkii'nde, imarda "11 No'lu Park Alanı" olarak görünen ormanlık alanda villa yapmak için AKP'li Çamlıdere Belediyesi'ne başvurdu. Önce imar komisyonu, ardından belediye meclisi, 6 Haziran 2008'de yaptığı toplantıda park alanının, hem 1/5000 hem de 1/1000 nazım imar planı tadilatını onayladı. Böylece park alanı, konut alanına çevrilerek, arsa baldıza tahsis edildi.

Baldızının üzerine geçirdi

Çamlıdere Belediye Başkanı Caner Can'ın da aralarında bulunduğu 8 meclis üyesinin onayladığı karara, o dönem Demokrat Parti Meclis Üyesi olan Hüseyin Kayahan karşı çıktı. Kayahan, Çamlıdere Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, yapımı süren villanın İpek'e ait olduğunu, ancak rant iddialarının önüne geçmek için baldızının üzerine geçirdiğini iddia etti.

'Tamamen yalan' demişlerdi

İddialar, 23 Şubat 2009'da Hürriyet Gazetesi'nde, "Çamlıdere'de Baldıza Villa" başlığıyla yayınlandı. Bunun üzerine AKP'li İpek ve Başkan Can, birbirine benzeyen açıklamalarla, Özaydın'a tahsis edilen arsanın park alanından konut alanına çevrilmediğini, haberin doğru olmadığını öne sürdü. İpek, "Bahsedilen parselin imarda ormanlık park alanıyken bilahare yapılan değişiklikle konut alanına çevrildiği iddiası yalandır. Söz konusu alan, 1985 yılında konut alanına açılmıştır. Dolayısıyla arsanın mülkiyet elde edilmeden 10'larca yıl önce alan imara açılmıştır" dedi.

Jet kararın belgesi

İddiaların peşini bırakmayan Hürriyet, İpek'in baldızına ait villanın yapıldığı bölgenin, imar değişikliği kararını ele geçirdi. Çamlıdere Belediye Meclisi'nin 6 Haziran 2008'de oy çokluğuyla kabul ettiği 33 No'lu kararda, Özaydın'ın villasının yapıldığı arsanın bir gün içinde park alanından konut alanına çevrilerek, hem 1/5000 hem de 1/1000'lik imar planının çıkarıldığı belgelendi.

Resmi plakalı hizmet

ÇAMLIDERE Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Kayahan, inşaat devam ederken, Haluk İpek ve Belediye Başkanı Caner Can'ın sık sık villayı kontrole gittiğini, bazı belediye araçlarının inşaatta çalıştığını da görüntü ve fotoğraflarla tespit etmişti. Kayahan, "Villa için 70'e yakın ağaç kesildi" iddiasını da gündeme getirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*