Hürriyet'in trenine Batman protestosu!

Hürriyet'in trenine Batman protestosu!.16508
  • Giriş : 13.07.2008 / 22:50:00
  • Güncelleme : 13.07.2008 / 22:49:24

Kars'tan yola çıkan Hürriyet'in insan hakları trenini Batman'da protestocular karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yılmaz Ekinci / Batman

Hürriyet Gazetesi ile TCDD’nin birlikte düzenlediği "Hürriyet Hakkımızdır, Tren Özgürlüktür" projesi kapsamında 1 Temmuz’ta Kars’tan hareket eden Hürriyet treni 13’üncü durağı olan Batman’a protesto gösterileri altında girdi.
Hürriyet Gazetesi ile İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi beyannamesinin 60. yıl dönümü münasebetiyle Türkiye turuna çıkan Hürriyet treni, Batman’da Genç Siviller Grubu tarafından sert bir dille protesto edildi.

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR / DEĞİLDİR

Bu sabah saat 08:00 sularında Batman Devlet Demiryolları Garı’na gelen Hürriyet trenini şehirden karşılayan olmazken, garda toplanan grup açtığı pankart ve basın açıklaması ile Hürriyet’i eleştirdi. Hürriyet’in logosunun yanında yer alan “Türkiye Türklerindir” sloganına, “Türkiye Türklerin Değildir” pankartı ile göndermede bulunan Genç Siviller adına bir basın açıklaması yapan grup sözcüsü Faruk Baş, Hürriyet’in bu tren ile kirlenmiş marka kimliğini aklamak için, reklâmcıların aklına gelen bir fikir olduğunu söyledi.

HÜRRİYET'İ AKLAMA, PAKLAMA PROJESİ

Hürriyet trenini Batman Garı’nda, “Bir Ertuğrul Özkök Komedisi”, “Hürriyet Ekspresinde İnsan Hakları Cinayeti”, “Türkiye Türklerin Değildir”, “Öküz Tren”, “Hürriyet sayesinde İnsan Hakları Cinayeti” pankartları ile karşılayan grup polis kordonu altında basın açıklaması yaptı.

Hürriyet ekibini şoke eden protesto için basın açıklaması yapan Genç Siviller Grubu’nun, “İnsan Hakları ile Hürriyet bu gün 60 yaşında” şeklinde başlayan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi; “Hürriyet’in kirlenmiş marka kimliğini aklamak, paklamak için konsept arayan afacan reklamcıların aklına şahane bir fikir gelmiş. 60 yıldır Türkiye’de sadece bazı insanların haklarını savunmuş, gerisini bidon kafalı, göbeğin kaşıyan adam olarak görmüş Hürriyet için bir insan hakları treni projesi hazırlamışlar. 60 yıldır Türkiye’deki insan hakları ihlallerinin öküzün treni baktığı gibi izlemiş, yaptığı yayınlar attığı manşetlerle İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin çiğnenmemiş maddesini bırakmamış bir gazetenin bu cüretkârlığı karşısında pes doğrusu diyoruz…”

Grup adına açıklama yapan Faruk Baş açıklamasına şöyle devam etti. “Aynı yaşta olmaları Hürriyet ve İnsan Hakları Beyannamesi’nin aynı cümle içinde kullanılmasına yol açtığı için talihsiz bir tesadüf olmaktan öteye geçemez.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*