Hürriyet'in yaptığı haber duvara tosladı

Hürriyet'in yaptığı haber duvara tosladı.18266
  • Giriş : 29.07.2008 / 00:17:00

Hürriyet'in 'AKP davasında AİHM sürpizi' haberinde ileri sürülen iddia ile ilgili AİHM'nden tersi karar çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), bir Türk vatandaşının yaptığı başvuru üzerine, AK Parti'nin kapatılmasına karşı tedbir kararı alınmasına gerek olmadığına karar verdiği bildirildi.

AİHM'nin Strasbourg'da yayımlanan bildirisinde, İzmir'de yaşayan Ali Sezer'in 25 temmuzda kendilerine başvurarak, AK Parti'nin kapatılmasına karşı tedbir kararı alınmasını talep ettiği ifade edildi.

Bildiride, "Aynı gün AİHM, dilekçe sahibine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 39. kararı uyarınca, talep edilen tedbir kararının alınmasına gerek olmadığını bildirmiştir" denildi.

Bildiride, Sezer'in başvurusunda AK Parti'nin kapatılmasının, düşünce, din ve örgütlenme özgürlüğüne aykırı olduğunu savunduğu, bu konunun da acil ve öncelikli olarak incelenmesinin reddedildiği ve konunun normal süreçte inceleneceği belirtildi.

HÜRRİYET'İN OLAYLA İLGİLİ HABERİ

İzmir’den Ali Sezer’in yaptığı "AKP kapatılmasın" başvurusunu işleme koyan AİHM davaya öncelikli olarak bakacak. Sezer’in avukatı, Başkan Kılıç, Başkanvekili Paksüt, üyeler Kaleli ve Özgüldür için reddi hakim talebinde bulundu.

Anayasa Mahkemesi, AKP’nin kapatılması istemiyle açılan davayı bugün görüşmeye başladı. Mahkeme, AKP’nin kapatılması isteminin yanı sıra aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın da bulunduğu 71 kişi hakkında siyasi yasak istemini de görüyor. Karar alınana kadar devam edecek olan görüşmelerin ardından karar açıklanacak. Anayasa Mahkemesi daha önce Fazilet Partisi davasında 11 günde, Refah Partisi davasında ise 8 günde karar almıştı. AKP’nin kapatılması için üyelerin nitelikli çoğunluğunun oyu aranacak. Yani 11 üyenin en az 7’sinin kapatma kapatılma yönünde oy vermesi gerekecek.

"Kapatılmasın" başvurusu

Bu arada davayla ilgili iki sürpriz gelişme ortaya çıktı. İzmir’de yaşayan serbest meslek sahibi Ömer Özgür Korkmaz ve Ali Sezer avukatları Mustafa Kemal Turan kanalıyla 18 ve 23 Haziran tarihlerinde AİHM’e, "AKP kapatılmasın" diye başvurdu. Farklı gerekçelerle yapılan iki ayrı başvurudan Ali Sezer’e ait olanı AİHM tarafından işleme koyuldu. AİHM, AKP davasının görüşülmesinden üç gün önce 25 Temmuz’da "Sezer-Türkiye davası" başlığı ile başvuruyu, 35119/08 numarasıyla gündemine aldı. Karar, faksla avukat Turan’a da bildirildi. Böylece, ilk kez daha parti kapatma davası görüşülüp karara bağlanmadan AİHM, tedbir talebini gündemine almış oldu.

AİHM öncelik verecek

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 39. maddesindeki "Kapatma olmasın" tedbir talebi bu aşamada reddedilirken, sözleşmenin 40 ve 41. maddesindeki "Davanın öncelikle görüşülmesi, ilgili yazışmanın her türlü araçla yapılması" talebi, görüşü az üyeler kadar önemli olan Yazı İşleri Müdürü F. Elens Passos tarafından uygun bulundu. Passos, bu kararını mahkemeye sundu. Bu karar, AİHM’nin AKP davasına öncelik verileceği şeklinde yorumlandı. Parti kapatma davalarını 1-3 yılda ele alan Anayasa Mahkemesi de AKP davasını 4.5 ayda karar aşamasına getirerek, AİHM’in olası tedbir kararına bir noktada daha verilmeden uymuş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*