Hurşit Tolon'un tutukluluk kararına itiraz!

Hurşit Tolon'un tutukluluk kararına itiraz!.24580
  • Giriş : 11.07.2008 / 18:29:00
  • Güncelleme : 11.07.2008 / 18:49:12

Emekli orgeneral Hurşit Tolon'un avukatları tutukluluk kararına itiraz etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen 27 adet el bombasının ardından başlatılan Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı ve emekli Orgeneral Şener Eruygur ve emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un avukatları, bugün müvekkillerinin tutuklanmasına itiraz etti. Avukatlar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundukları dilekçede müvekkillerinin tahliye edilmesini istedi. Soruşturma kapsamında tutuklanan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve örgütün kara kutusu olduğu öne sürülen Osman Gürbüz'ün avukatları da, müvekkillerinin serbest bırakılmasını talep etti. Mahkeme taleplere ilişkin kararını önümüzdeki hafta açıklayacak.

Hurşit Tolon için itiraz dilekçesini mahkemeye sunan avukat İlkay Sezer, "Bize gösterilen deliller içinde örgüt bağlantısı görmedik. Ancak delilleri inceleme fırsatımız olmadı. Bize sadece gösterildiler. Bize ifade tutanakları da verilmedi. Ancak basında ifadelerdeki kelimelerin yerleri değiştirilerek anlamları değiştiriliyor" dedi. Tolon'un birileri hakkında arşiv tutma gayretinin olmadığını söyleyen Sezer, "Eğer böyle bir gayreti olsaydı, görevde bulunduğu süre boyunca birçok evrakı arşivlerdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde alınabilecek 5 madalya var. Bunlardan üçünü almıştır. Şu anda TSK'da bir atama süreci var. 15 gün önce Başbakan'la İlker Başbuğ görüştü. Ardından Bağbuğ hakkındaki haberler kesildi. Aynı şey Büyükanıt için de yapıldı" diye konuştu. Gazetecilerin, "PKK'lılarla aynı bölümde kalıyor olmasına ne diyorsunuz?" sorusuna Sezer, "Bu konuda bir şey söylemeyeceğim. Güvenlik açısından idare bunu istedi. Biz de kabul ettik" diye cevap verdi. Avukat Sezer, Hurşit Tolon'un psikolojik durumunun iyi olduğunu, vakur ve güçlü olduğunu, aklanacağına inandığını da sözlerine ekledi. Sezer, "Müvekkilim sosyal bir kişiliğe sahiptir. Yasal derneklerden gelen toplantılara katılmıştır. Ancak yasadışı herhangi bir konuşması olmamıştır" dedi.

DARBEYLE SUÇLANIYORLAR

Soruşturma kapsamında tutuklanan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı ve emekli Orgeneral Şener Eruygur ve emekli Orgeneral Hurşit Tolon, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek ile terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*