Hüseyin Çelik: 'Bu seçim çok başka'

Hüseyin Çelik: 'Bu seçim çok başka'.7589
  • Giriş : 16.07.2007 / 01:54:00

Seçim çalışmaları için Tunceli´ye gelen Çelik, Vali Vekili Mustafa Yaman´la görüşerek, Hükümet Konağı´nda çıkan yangın nedeniyle geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Valilik ziyaretinin ardından Moğultay Mahallesi´ndeki AK Parti seçim bürosunda vatandaşlarla buluşan Çelik, Türkiye´nin önemli bir seçim yapacağını ifade ederek, ´´Bu seçimde ya ulusalcı içe kapanma ve fukaralık kazanacak ya da ulusal zenginlik kazanacak´´ diye konuştu.

AK Parti´nin 70 milyon insanının refah ve mutluluğunu sağlama görevini misyon edindiğini dile getiren Çelik, ´´AK Parti 780 bin metre kare toprağın her metre karesini ve 70 milyon insanımızın hepsini aynı düzeyde gören, insanımızı Türk-Kürt, sunni-alevi, doğulu-batılı şekilde ayırmayan hepsini birinci sınıf vatandaş gören bir partidir´´ dedi.

3 Kasım 2002 öncesi esnafın kepenk kapattığı, enflasyonun alıp başını gittiğini ifade eden Bakan Çelik, ´´Bu gün enflasyon tekli rakamlara inmiş, borsa rekorlar kırmakta ve Türkiye´nin milli geliri 79 yıllık Cumhuriyet tarihinde 181 milyar dolara ulaşmışken, AK Parti iktidarıyla 4 buçuk yılda 410 milyar dolar olmuştur´´ şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, 2002 öncesinde dünyadaki en değersiz paralardan birinin Türk Lirası olduğunu belirterek, şöyle devam etti: ´´Dünyanın en değersiz parası bizim cebimizdeydi. 6 sıfırlı 1 milyon Türk lirasıyla neredeyse bir çiklet alıyordunuz. Biz (6 sıfırı atacağız) dediğimizde bazıları bunu akıllarına sığdıramadı. Kardeş kardeşe 10 milyar Türk lirasını 1 günlüğüne vermiyordu. (Değer kaybedecek) diyordu. Ve cebinde 3 kuruş parası olanlar döviz bürolarına koşuyorlardı. Şimdi var mı böyle bir şey?´´

-TUNCELİ´DEKİ DERSLİKLER-

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal´ın partisinin Tunceli mitinginde (Burada okul yok buna rağmen Tunceli başarı gösterdi) dediğini hatırlatan Çelik, şunları söyledi: ´´Tunceli´de derslik başına düşen öğrenci sayısı 16´dır. Bu (rakam) Avrupa standartlarının üzerindedir. Tunceli´deki her 5 derslikten biri AK Parti döneminde yapılmıştır. Deniz Baykal´ın bunları duymasını isterim. Sevgili Tuncelililer, Tunceli´de Fen Lisesi var mıydı? Yoktu. Tunceli´de AK Parti iktidarı Fen Lisesi açtı. Niçin açtı? Açılması gerektiği için açtı.

Benim Tuncelili gencim buraya gitsin eğitim alsın diye açtı. Şu anda eski bir binada eğitim yapan fen lisesi 2007-2008 eğitim öğretim döneminde Tunceli´de mükemmel denecek bir binada eğitimine devam edecektir. Tunceli´de bir olan Anadolu lisesini 3´e çıkarıyoruz. Tunceli´de 2007-2008 yılında öğrenci almaya başlayacak sağlık meslek lisesi açacağız.´´ Bakan Çelik, okul öncesi eğitim konusunda da 2 anaokulunun açılması için gerekli ödeneğin gönderildiğini belirtti.

- 9 YENİ ÜNİVERSİTE -

AK Parti iktidarı öncesinde Türkiye´deki 41 ilde üniversite olmadığını ifade eden Çelik, ´´AK Parti iktidarı boyunca 32´si devlet, 7´si vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 39 üniversite kurduk´´ diye konuştu.

9 ilde üniversite olmadığını kaydeden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: ´´Tunceli, Şırnak, Hakkari, Iğdır, Ardahan, Gümüşhane, Bayburt, Bartın ve Yalova´da şu anda üniversite yok. Sayın Baykal, 40 yıldan beri siyasetin içinde olan biridir. Sayın Baykal´ın Tunceli´ye çaktığı bir tek çivi var mıdır? Şimdi size müjdeyi vermek isterim. Bu 9 vilayetin içinde yer aldığı 9 yeni devlet üniversitesinin önümüzdeki dönem kurulması için yasa tasarısı bile hazır. Bunu size müjdelemek istiyorum.´´ Bakan Çelik Tunceli´deki Pertek Köprüsünün de yapılacağını sözlerine ekledi.

-BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLLERİ-

AK Parti´nin mezhep, bölge ve ırk ekseninde yaklaşmadan herkesi eşit gördüğünü kaydeden Çelik, ´´Benim Alevi kardeşim Hazreti Hüseyin´i, Hazreti Hasan´ı ve Hazreti Ali´yi mi seviyorsun? Benim babamın adı Hasan, benim adım Hüseyin, ağabeyimin adı da Ali´dir. Bizi Alevi- Suni diye birbirimize düşürmeye çalışanlar, Kürt-Türk diye biri birine düşürmeye çalışanlar bu memleketin düşmanlarıdır ve düşmanlarımızı sevindirecek bir şey yapmayalım´´ dedi.

Bağımsız milletvekillerinin vatandaşın dertlerine derman olamayacağını da savunan Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: ´´Bağımsız milletvekili derdinize deva olmaz. Rahmetli Turgut Özal´ın oğlu Ahmet Özal bir Cumhurbaşkanının oğluydu. Bağımsız milletvekili seçildi ve Malatya´ya bir çekirdek faydası olmadı.

Öte taraftan Mehmet Ağar, Elazığ bağımsız milletvekili olarak seçildi. Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar´ın Elazığ´a bir çekirdek faydası olmamıştır.´´ Bakan Çelik konuşmasının ardından kara yoluyla Elazığ´a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious