Hüseyin Üzmez hakim önünde!

Hüseyin Üzmez hakim önünde!.19481
  • Giriş : 17.09.2008 / 12:49:00

Küçük yaştaki çocuğa cinsel istismardan yargılanan Hüseyin Üzmez mahkemede...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa'nın Mudanya ilçesinde 26 Nisan'da düzenlenen operasyon kapsamında "çocuğun cinsel istismarı" suçundan tutuklanan 76 yaşındaki yazar Hüseyin Üzmez ve mağdur çocuğun annesi 36 yaşındaki Livaze Ç'nin yargılanmalarına başlandı.

lk kez hakim karşısına çıkacak olan Üzmez'e, `Küçük yaştaki kıza cinsel istismarda bulunup ruh sağlığını bozmak' suçlamasıyla 25 yıl, anne Livaze Ç.'ye ise `Kızını fuhuşa teşvik' suçundan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bursa E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan sanıklar Hüseyin Üzmez ve Livaze Ç, iki ayrı cezaevi aracıyla adliye binasına getirildi. Hüseyin Üzmez, araçtan inişi sırasında gazetecilerin "Hüseyin bey" diye seslenmesi üzerine elleri kelepçeli olduğu halde jandarmaların arasından el sallayarak adliye binasına girdi.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, her iki sanıkla
birlikte Livaze Ç'nin eşi Bekir Ç. ve mağdure B.Ç. de (14) hazır bulundu. Olayın ardından bir yurda yerleştirilen B.Ç'ye duruşmada bir pedagog eşlik etti.

Mahkeme Başkanı Kadir Ünal, kimlik tespiti yapıldığı sırada sorulan
sorulara yanıt vermeyen Hüseyin Üzmez'den, bulunduğu sanık kürsüsünden kendisine doğru biraz daha yaklaşmasını istedi.

Hüseyin Üzmez, bunun üzerine, "Kulaklarım hiç duymuyor hakim bey" dedi. Evli olduğunu ve iki çocuğu bulunduğunu belirten Üzmez, ne iş yaptığı önündeki soruyu, "Daha önce avukattım" diye yanıtladı. Üzmez, "Şimdi ne iş yapıyorsun?" sorusuna ise "Yazarım" yanıtını verdi.

Üzmez, aylık gelirinin sorulması üzerine de "Herhalde bin 500 YTL. 'Herhalde' diyorum, çünkü eşim alıyor" diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Kadir Ünal, Livaze Ç'nin de kimlik tespitinin
yapılmasından sonra, mağdurenin 15 yaşından küçük olması ve suçun genel ahlakın gerekli kıldığı hallerden oluşu nedeniyle bu duruşmaya özel gizlilik kararı verdi.

Kararın ardından mahkeme salonu sanıkların birinci derece yakınlarının
dışında boşaltıldı.

OLAY

Bursa'nın Mudanya ilçesinde 26 Nisanda düzenlenen operasyonda, ilköğretim 8. sınıf öğrencisi B.Ç'ye (14) cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yazar Hüseyin Üzmez, Mudanya Asliye Ceza Mahkemesince tutuklanmıştı. B.Ç, annesi Livaze Ç'nin de tutuklandığı operasyonun ardından devlet tarafından koruma altına alınmış, Bursa Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki bir yurda yerleştirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*