Hüsnü Mübarek için tahliye kararı verildi

Hüsnü Mübarek için tahliye kararı verildi.14469
  • Giriş : 14.03.2017 / 10:50:00

Devrik diktatör Hüsnü Mübarek için mahkeme son kararını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mısır Başsavcılığı kararını vedi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı davasından aldığı 3 yıl hapis cezası doldurulduğu ve diğer davalardan da beraat etmesinden dolayı devrik diktatör Hüsnü Mübarek'in tahliye edilmesine karar verildi.

22 Aralık 2016 tarihinde yargıya bağlı İllegal Kazanç İdaresinin talebi gereği Mübarek’in ülke dışına çıkışının yasaklandığı aktarıldı.

Mübarek’in tahliye işlemlerinin ikamet adresinin bulunduğu, Kahire’nin Mısr el Cedide bölgesi karakolunda başlatıldığı duyuruldu.

Mısır yasaları gereği cezasını doldurarak hapisten çıkan mahkumlar, yaşadıkları bölgedeki karakola götürülerek oradan tahliye ediliyor. Ancak Mübarek için sağlık sorunları nedeniyle bu prosedürün uygulanmayacağı belirtildi.

Eski cumhurbaşkanları hakkındaki Mısır yasaları gereği, devletin Mübarek'e bir ev tahsis etmesi gerektiği belirtiliyor.

DEVRİM SONA ERDİ

Devrik diktatör Hüsnü Mübarek, Mısır'da 30 yıl süren cumhurbaşkanlığını 2011'de başlayan gösteriler sonrası bırakmıştı. Yaşanan gelişmeleri takiben yapılan seçimlerle cumhurbaşkanlığına Muhammed Mursi seçilmiş ve Mısır'da yeni bir dönem başlamıştı.

Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 2013'te Abdulfettah es-Sisi önderliğinde gerçekleşen kanlı bir darbeyle görevinden uzaklaştırıldı. Hakkında aralarında idam taleplerinin de bulunduğu çok sayıda dava açılan Muhammed Mursi ve arkadaşları halen Mısır hapishanelerinde.

Meşru Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevinden uzaklaştırılması sonrası batılı devletlerin savundukları "demokrasi" ile çelişen açıklamaları tepki toplamıştı.

Mübarek hakkında verilen karar tahliye kararı ile 2011 Mısır Devrimi resmen sona erdi.

TRT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*