Hutbelerle üreme sağlığı anlatılacak

  • Giriş : 21.02.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen "Din Çalışanları Yoluyla Üreme Sağlığı Düzeyinin Yükseltilmesi" projesinin ikinci tanıtım toplantısı, Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tanıtım toplantısında konuşan ADÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Proje Kordinatörü Prof. Dr. Erdal Beşer, bu projenin yurt genelinde hutbe yöntemiyle uygulanacağını belirterek, "Proje, okul veya sağlık evi olmayan bazı köylerde din çalışanları ve eşlerinin katkılarıyla halkın üreme sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi amacını gütmektedir. Bütün masrafları AB tarafından karşılanacak. Proje öncesi yapılan araştırmalarda bu tür yerlerde her üç kadından birisinin istemediği halde hamile kaldığı tespit edilmiştir. İstenmeyen gebelikler halkın eğitim seviyesinin düşüklüğü, hizmetin yetersiz ve ulaşılamaz olması gibi sebeplerle aile planlaması hizmetinin yeterince verilememesindendir." dedi.

Kırsal kesimlerde böyle bir projenin hayata geçirilmesinin zorluluğuna dikkat çeken Beşer, "Toplumun önünde yer alan din görevlileri ve eşlerinin idare edeceği bu projenin başarılı olması muhakkaktır. 2005 Ocak ayında başlatılan projenin ilk üç aylık döneminde 15 ile 49 yaş arasındaki kadınların üreme sağlığı konusundaki bilgi seviyelerinin tespitine çalışılmıştır. İmam ve eşleri tarafından dağıtılmak üzere broşür ve afişler hazırlanmış ve görevlilerimiz, beş günlük eğitim programına alınarak gerekli bilgileri almaları sağlanmıştır. Bu eğitimden sonra arkadaşlarımız, kendi köylerinde eğitim çalışmalarına başlamıştır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious