'Hutbeye AB ayarı'

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, bazı yayın organlarında son günlerde hutbeler hakkında yayınlanan haberler ile ilgili açıklama yaptı. Bardakoğlu, "Hiç kimse bizim hutbelerimize karışma hakkına sahip değildir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Üsküdar Bağlarbaşı İslam Araştırmaları Merkezi'nde hutbe tartışmalarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Bardakoğlu, bazı gazatelerde Din İşleri Yüksek Kurulu'nun aldığı bir kararla "Allah katında din İslam'dır" mealindeki Al-i İmran Suresi 19, Ayeti'nin AB ilişkileri sebebiyle imamlar tarafından cuma hutbelerinin sonunda okunamayacağı iddia edildiğini belirtti. Bardakoğlu, "Hiçbir araştırma yapmadan ve Başkanlığımızdan doğruluğu teyit edilmeden hazırlanan bu iddiaların gerçeklerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır." dedi.

Bardakoğlu, Türkiye'de ve İslam dünyasında sürdürülen misyonerlik faaliyetlerine karşı halkı bilgilendirmek maksadıyla Diyanet İşyeri Başkanlığı'nca hazırlanan ve 11 Mart 2005 Cuma günü okunan "Allah Katında Din İslam'dır" konulu hutbe metninin özellikle yurt dışında bazı kesimler tarafından olumsuz karşılandığının kamuoyunda gündeme gelmesi üzerine gerekli açıklamaların yapıldığını hatırlattı.

Bardakoğlu şunları söyledi: "Başkanlığımızdan sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın'ın 'İslam dini son dindir ve hak dindir. Bir Müslüman'ın bunu söylemesinden doğal bir şey olamaz. Biz böyle inanıyoruz. Bunu söylemeyen Müslüman olamaz. 'Her gün kilisede İsa'ya teslim olmadan kurtuluş yoktur' diye dua ediliyor. Şimdi, o öyle diyor diye İslam yok mu? Olmaz böyle şey.' açıklaması gazetelerde yayınlanmıştır. Konu ile ilgili en yetkili makamlarda yapılan açıklamalar ve uygulama bu iken 'Hutbeye AB ayarı' başlığıyla haber yapılması düşündürücüdür. Kaldı ki, hutbe dualarında birliğin sağlanması için Başkanlığımız Din İşleri Yüksek Kurulu'nca 1999 (Ek-1) ve 2006 yılında (Ek-2) tespit edilerek müftülüklerimize gönderilenmetinlerde bahse konu ayetin okunması veya okunmaması talimatı yer almamıştır. Söz konusu ayet, hutbe bitiminde bazı görevlilerimiz tarafından ihtiyari olarak zaman zaman okunmaktadır."


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious