Hüzünlü bekleyiş yerini yasa bıraktı

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'da yıkım kararı verilerek boşaltıldıktan sonra çöken binanın enkazından 3 ceset daha çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Binaya demir sökmek için giren ve bir daha haber alınamayan Fırat Dursun'un ölüm haberinin gelmesi üzerine ailesi adeta yıkıldı.

Fırat Dursun'un babaannesi Asiye Dursun torununun demir toplamak için binaya girdiğini, binanın çöktüğü sırada Fırat'ın ikinci katta olduğunu söylemişti.

Diyarbakır'ın Kayapınar Beldesi Huzurevleri semti Esen Sokak'ta bulunan 32 daireli "Alkan 1" Apartmanı'nın enkazından bu sabaha karşı Selahattin Kaymak (36), Fırat Dursan (19) ve Ahmat Koçlardan'ın (18) cesedi çıkarıldı.

Daha önce de Hasan Demir (17) ve ağabeyi Mesut Demir'in de (18) cesetlerinin çıkarılmasıyla enkaz altından çıkarılan ceset sayısı 5'e yükseldi. Enkaz altından çıkarılan cesetler Diyarbakır Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Enkazdan Abdullah Köseer (14) sağ olarak kurtarılmıştı. Köseer'in tedavisi Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde sürüyor.

Dün cesetleri çıkarılan Hasan Demir ve Mesut Demir'in cenazeleri aileleri tarafından toprağa verilmişti.

1993 yılında yapılan "Alkan 1" Apartmanı, önceki gün saat 15.00 sıralarında büyük bir gürültüyle çökmüş ve görgü tanıklarının binada bazı kişilerin olduğunu belirtmesi üzerine arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştı.

Binanın kolonlarında patlamalar oluşması üzerine oturulamaz raporunun ardından yıkım kararı verilen bina, Kasım 2006 tarihinde boşaltılmıştı.

Bu arada sivil savunma ekipleri çalışmalarını tamamladı. 3 gün süren çalışmalarda enkazın tamamı kaldırıldı. Çalışmalar soncunda 5 ceset çıkartılırken, bir kişi yaralı olarak kurtarıldı. Yaralı kurutlan kişinin ayağının kırıldığı öğrenildi.

Enkaz kaldırma ve arama çalışmaları da devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious