Huzur evi cayır cayır yandı 23 ölü

Huzur evi cayır cayır yandı 23 ölü.9244
  • Giriş : 01.02.2009 / 18:39:00

Rusya'nın Komi bölgesi Podyelsk kasabasında bulunan huzurevinde çıkan yangında 23 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Sigara nedeni ile çıktığı iddia edilen yangının itfaiyeye 20 dakika geç haber verildiği için faciaya neden olduğu kaydediliyor.

Moskova'nın 1200 kilometre kuzeyinde bulunan huzurevine giden yol ve altyapının bozuk olması kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşmasına engel oldu.

Komi bölge yönetimi sözcüsü Konstantin Bobrov, huzurevinde bulunanlardan üç kişinin kurtarıldığını, 23 kişinin de hayatını kaybettiğini belirtti. Olağanüstü Hal Bakanlığı bölge sözcüsü Grigori Gurbunov Vesti, 24 televizyonuna yaptığı değerlendirmede, huzurevi yetkililerinin kendilerine geç haber verdiği için müdahalede geciktiklerini kaydetti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev olayla ilgili acil araştırma grubu oluşturulmasını ve inceleme başlatılmasını istedi.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Kremlin temsilcisi İlya Klebanov, daha önce huzur evinde yapılan incelemede yangın sisteminde eksiklikler tespit edildiğini, ancak sonrasında gerekli önlemlerin alınmadığı eleştirisini getirdi. Petrol ve kömür maden rezervlerinin yer aldığı bölgede bulunan ormanlar da ulaşımı zorlaştırıyor.

Yılda ortalama 18 bin yangının çıktığı ülkede hastane, okul ve devlet binalarında yeterli yangın önlemlerinin alınmaması nedeni ile trajediler yaşanıyor. Kasım 2007'de yine bir huzurevinde meydana gelen yangında 32 kişi hayatını kaybetmişti. Mart 2007'de bir başka huzurevi yangınında da 62 kişi ölmüştü. Sibirya'da meydana gelen bir huzurevi yangınında da 10 kişi ölmüştü.

Aralık 2006'da da uyuşturucu bağımlılarının tedavi edildiği bir hastanede çıkan yangında 46 kişi pencerelerde demir parmaklıkların bulunması ve yangın güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeni ile hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*