Huzur ortamını bozdurmayacağız!

  • Giriş : 20.05.2006 / 00:00:00

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Danıştay'a yapılan terörist saldırıyı lanetlediklerini belirterek, "Halkımız yakalamış olduğumuz huzur ortamının bozulmasına izin vermeyecektir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kokteyle Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve ünlü işadamı Remzi Gür'ün yanısıra iş dünyasından çok sayıda iş adamı katıldı. Gazetecilere Danıştay'a yapılan saldırılar konusunda açıklamalarda bulunan Babacan, terörün her çeşidini lanetlediklerini söyledi. Türkiye'nin geçmiş dönemlerle karıştırılmaması gerektiğinini belirten Babacan, "Türkiye artık birliğin beraberliğin daha fazla yaşandığı bir ülke. Halkımız istikrarın değerini anlamış durumda. Türk milleti, yakalamış olduğumuz huzurun bozulmasına izin vermeyecektir. Bu huzurun sürdürülmesi için birlik-beraberlik içerisinde çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Türkiye'nin ne ekonomik ne de terörist eylemler açısından geçmişle karıştırılmaması ve karşılartırılmaması gerektiğini vurgulayan Babacan, "Şunu unutmamak gerekir ki Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu temel değerler asla değiştirilemeyecektir." dedi. Danıştay'a yapılan saldırının herkesi derin üzüntüye boğduğunu ifade eden Babacan, "Daha önce de açıkladığımız gibi terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Devletimizin her kesimi, hep birlikte bu saldırılar ve arakalarında neyin olup olmadığını araştırıyor, bu araştırmalar sonlanınca da gerekli bütün açıklamalar yapılacaktır."şeklinde konuştu.

Ekonomide yaşanan dalgalanmalar konusunda ise, son günlerde dünya piyasalarında genel bir hareketliliğin olduğunu belirten Babacan, bu hareketliliğin tüm gelişmiş ülkeleri de etkilediğini söyledi. Babacan, "Borsalarda, kur ve faizdeki hareketlilik belli bir süre sonra yerine oturacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Babacan kokteylde yaptığı konuşmada ise Türkiye'nin ekonomi alanında son yıllarda yakalamış olduğu istikrarı ve gelişmeleri anlattı. Babacan ayrıca, kültürel çeşitliliğin bir sembolü olan Türkiye'nin yakın zaman içinde de enerji alanında dünyanın en önemli ülkesi haline geleceğini kaydetti.

Devlet Bakanı Babacan, konuşmasının ardından Mısır'da ekonomi forumuna katılmak üzere Mısır'a hareket etti.

Bu arada kokteylde bulunan Remzi Gür ise, Türkiye'den İngiltere'ye gelip yatırım yapmak isteyen Türk iş adamlarına Pazar araştırmaları ve ne tür prosedürlerin yerine getirileceği konusunda yardımcı olduklarını anlattı. İngilizlerin de Türkiye'ye ve yapacakları yatırımlarda kendilerine yardım ettiklerini belirten Gür, "İngiltere, AB'ye en çok yardım eden ve Türkiye'ye de AB'ye üye olmada en çok destek veren ülkedir. Bu da bizi sevindiriyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious