Huzurevi sakinleri hobi atölyeleri ile huzur buluyor

Huzurevi sakinleri hobi atölyeleri ile huzur buluyor.6484
  • Giriş : 23.11.2005 / 00:00:00

BURSA - Huzurevi sakinleri rehabilite çalismalari çerçevesinde hobi atölyelerinde uzman ögrenciler nezaretinde hünerlerini sergiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadinlar el isleri, el sanatlari, kumas ve vitray boyama, boncuk süsleme gibi islerle ugrasirlarken, erkekler ise genellikle bakir ve gümüs taki yaparak günlerini geçiriyor. Bos zamanlarini degerlendirmek ve el becerilerini gelistirmek için kollari sivayan huzurevi sakinleri, yaptiklari birbirinden güzel ürünlerle görenleri hayrete düsürüyor. Atölyelerde üretilen birbirinden güzel ürünler her yil düzenlenen kermeste vatandaslarin begenisine sunuluyor. Yaslilarin ürünleri o kadar büyük ragbet görüyor ki, bazi hayir kurumlari kermeslerinde satmak için huzurevi sakinlerine siparis veriyor.

4 yildir Huzurevi'nde kalan 70. yasindaki Özgen Oguzöncü, bos zamanlarini degerlendirmek için basladigi el sanatlarinda bugüne kadar nevresim takimi, yastik ve çantalar yaptigini belirtti. El becerilerinin huzurevinde daha da gelistigini söyleyen Özgen Oguzöncü, "Bu atölyede bos vakitlerimizi en iyi yekilde degerlendiriyoruz. Yaptigimiz ürünleri satarak hem kendi hem de huzurevi bütçesine de katkida bulunuyoruz. Ayrica, ögrenmenin ve üretmenin yasi olmadigini burada bir kez daha gördük. Bu yasimizda hala bir seyler üretebilmek çok ama çok keyifli. Bize bu tür imkânlari saglayan Büyüksehir Belediyesi Huzurevi yetkililerine tesekkür ederim" diye konustu.

3 yildir Belediye Huzurevi'nde kalan 82 yasindaki Huriye Mengi ise, yaptigi dantel islemeli masa örtüleri ile gençlere tas çikartiyor. El emegi göz nuru dökerek yaptigi kazak, hirka, çorap ve yelekleri çocuklarina ve torunlarina gönderen Huriye Mengi, "Bu islerle vaktin nasil geçtigini anlamiyoruz. Bu atölyeler bizim yasam mutlulugumuzu artiriyor" dedi.

Türkiye'de yabanci uyruklu olmasina ragmen huzurevinde kalan ilk yabanci olan 86 yasindaki emekli ögretmen Iranli Mosakiye Tebyani, atölyede yaptigi ürünleri Amerika ve Italya'daki çocuklarina gönderiyor.

Su tesisatçisi Dilaver Adigüzel(63), huzurevinin tüm su tesisatlarinin onarimini yaparak, meslegini devam ettirmenin keyfini sürüyor. Huzurevine gelmeden önce döseme ustaligi yapan 64 yasindaki Nuri Çeliktutan, huzurevinin tüm sandalye ve çekyatlarinin dösemelerini degistirerek, istenildikten sonra her yasta insanin neler yapabilecegini gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious