Huzurevine ilgiyi Beyaz Melek de azaltamadı

Huzurevine ilgiyi Beyaz Melek de azaltamadı.11388
  • Giriş : 29.12.2007 / 13:27:00

Adana'daki huzurevine yerleşmek için 137 kişinin sırada beklediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna (SHÇEK) bağlı Adana Huzurevi Müdürü Nurdan Kama, AA muhabirine, kalanlar arasında 9 evli çiftin de bulunduğu Adana Huzurevinin, tam kapasiteyle hizmet verdiğini belirtti.

Kama, kurumda 91'i kadın 199 yaşlının kaldığını; huzurevinde tek, çift ve dört kişilik odaların yanı sıra Türkiye'de ''ilk ve tek model'' olan 24 bahçeli ev bulunduğunu söyledi.

Halen 137 kişinin kurumda kalabilmek için beklediğini ifade eden Kama, evli çiftlerin çoğunlukla bahçeli, küçük evleri tercih ettiğini bildirdi.

-''KAYGIYLA GELİYOR; MUTLU OLUYORLAR''-

Huzurevi sakinleri, kurumda yer bulmayı şans olarak nitelendiriyor.

Yaşamsal ve sosyal tüm ihtiyaçları giderilen, sağlık kontrolleri yapılan, yemeklerini diyetisyenler nezaretinde yiyen yaşlılar, rahatsızlandıklarında kurumda bekletilen ambulansla hastaneye götürülüyor.

Gözleri görmeyen eşi 72 yaşındaki Mustafa Özcan ile huzurevinde kalan 69 yaşındaki Şükriye Özcan, ''Buraya gelmeden önce oturduğumuz evi boşaltmadık. 'Memnun kalmazsak döneriz' diye düşünmüştük ancak, burada yaşamaya karar verdik'' dedi.

Şükriye Özcan, huzurevine yerleştiklerini bir süre komşularından bile gizlediğini belirterek, şöyle devam etti:

''4 çocuğumuz, bu nedenle bize küstü. 'Bize gelin, size bakarız' dediler. Ama biz huzurevini seçtik; onlar şimdi ziyarete geliyorlar. Çocuklarımız bizi mutlu görünce kırgınlıkları da kalmadı. Burada yaşlılık yıllarımızın tadını çıkarıyoruz. Gençler ve yaşlılar bir arada olmuyor, kuşak çatışması yaşanıyor. Herkes evinde mutlu olsun, biz halimizden memnunuz.''

Yaklaşık 50 dönüm bahçesi bulunan huzurevinin küçük evlerinde kalan; 5 Ocak Yetiştirme Yurdu Koruma Derneği Başkanı Lütfiye Görgün ise eşi Turhan Görgün ile yeni yaşamlarına kısa sürede uyum sağladıklarını söyledi.

Görgün, ''Huzurevindekiler, sanıldığı gibi çocukları tarafından istenmeyen insanlar değildir. Hemen hemen hepimizin çocukları var. Ancak, yaşlılık özel bakım ister. Burada her türlü konfor sağlanıyor ve sağlık hizmetlerinden yararlanma olanağı var. Geleceğimiz ne olacak kaygısını duymuyoruz'' dedi.

-HUZUREVİNDE EVLENDİLER...-

Huzurevinde evlenen 74 yaşındaki Leman Soysal ile 83 yaşındaki Kemal Soysal ise çocuklarının yanında ya da yalnız yaşayan yaşlılara, ''Bize katılın, hayatınızı yaşayın' diye çağrı yaptı.

Bu arada, huzurevine birkaç gün önce yerleşen 69 yaşındaki Nebahat Özen ve 79 yaşındaki Mehmet Özen çifti ise küçük evlerinin duvarlarını gençlik fotoğraflarıyla süsledi.

Nebahat Özen, sağlık sorunları olan eşine özel ilgi gösterildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious