Huzurlu bir beraberlik için bu hataları yapmayın

Huzurlu bir beraberlik için bu hataları yapmayın.15111
  • Giriş : 14.06.2008 / 09:56:00

Bu hatalar en güçlü ilişkileri bile sarsıyor; siz siz olun huzurlu bir beraberlik için bu hataları yapmamaya çalışın...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağır eleştiriler:

Yakın çiftlerin birbirlerine farkında olmadan yaptıkları suçlamalar ve ağır eleştiriler aralarındaki sevginin zedelenmesine neden oluyor.

İlişki hakkında konuşmak:

‘Yerin kulağı vardır’ sözü aynı zamanda ilişkileri sağlam tutmak için bir öğüt yerine kullanılabilir. Olumsuz olayları siz unutsanız bile anlattığınız kişiler unutmaması sizi istemediğiniz olayların içine çekebilir.

Kapanmayan dosyalar:

Geçmişte yaşanan kötü olayları ve tartışmaları bir türlü unutmayarak sık sık gündeme getirmek, ilişkinin bu olumsuzluklardan sıyrılıp yenilenmesini engelliyor.

Duygu sömürüsü:

Tartışma sırasında durumu kurtarmak için ağlamak ya da başka bir şekilde duygu sömürüsü yapmak, sorunları yetişkin gibi çözülmesini engelliyor. Bu nedenle sağlıklı bir ilişki için çiftlerin yetişkin gibi konuşabilmeleri gerekiyor.

Fikirleri önemsememe:

Birlikte olduğunuz kişinin fikirlerini ve verdiği önerileri beğenmeyebilirsiniz. Ama bunlara önem vermediğinizi hissettirmeniz onu sizden uzaklaştırabilir.

Maddi denge:

Maddi yükün çiftlerden sadece birinin omzuna binmesi bu kişinin duygusal olarak da yıpranmasına neden olabiliyor.

Genelleme yapmak:

Kimse yaptığı bir hata yüzünden sürekli bunun hatırlatılmasını istemez. Sevgilinizin bir hatası yüzünden ona olumsuz bir özellik yakıştırmak ve sürekli bunu söylemek , kendisini kötü hissetmesine ve sizden uzaklaşmasına neden olur.

Tanıdığından emin olmak:

Birlikte uzun zaman geçirmeniz karşınızdaki kişiyi doğru tanımanızı sağlamaz. ‘Bu hareketinin ne anlama geldiğini biliyorum’ gibi ifadeler bir süre sonra karşınızdaki kişide olumsuz tepki yaratabilir.

Dinlememek:

Sinirlendiğinizde sesinizi yükseltmeniz ya da karşınızdakini dinlememeniz ‘sana değer vermiyorum’ mesajı vermenize neden olur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious