Huzurun sabote edildiği günler geride kaldı

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin istikrarından birilerinin rahatsız olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan; "İstikrarı, huzuru barışı ve demokrasiyi kolayca sabote edebildikleri zamanlar artık geride kaldı. Hükümet olarak millet olarak buna asla izin vermeyeceğiz. Onlar istemese de Türkiye hedeflerine doğru yürümekten vazgeçmeyecektir." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Gökçeler beldesinde, Batı Karadeniz Bölgesi'nde kurulan enerji üssünün ilk etabı olan Ereğli-Kandilli Kömür İşletme ve Zenginleştirme Tesisleri'nin açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan, Gökçeler beldesine giderken Başbakanlık arabasından inerek vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Başbakan Erdoğan'ın sohbetini, korumalar, gazetecilerin görüntülemesine izin vermedi. Başbakan, tören alanına geldiğinde alanda bulanan vatandaşlar büyük sevgi gösterisinde bulundu. Başbakan Erdoğan, vatandaşların sevgisini karşılıksız bırakmadı onlarla uzun bir süre ilgilendi.

Başbakan Erdoğan, tesis açılışında yaptığı konuşmaya, Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de grizu patlamasında hayatlarını kaybeden madencilere başsağlığı diledi. Başbakan Erdoğan, 17 vatandaşı kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduğunu belirterek "Ebediyete intikal eden bu kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Geride kalan ailesine sabırlar temenni ediyorum. Yaralılarımızın iyi durumda olduğunu öğrendim. Allah'tan kendilerine şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun." dedi.

Karadeniz için hatta Türkiye için çok hayırlı ve heyecan verici bir projenin açılışını yapacaklarına işaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti: "Batı Karadeniz Bölgesi bir enerji üstü haline geliyor. Büyük bir üretim, büyük bir istihdam kapısı açılıyor. Hükümetimiz kurulduğu zaman (kaynağınız nedir) dediklerinde cevabımız şu olmuştur: Kaynak Türkiye'dir. O gün Türkiye'nin imkanlarını, Türkiye'ye kazandıracağız. Hükümeti kurduğumuz günlerde en büyük vaadimiz bu olmuştu."

"TÜRKİYE'NİN ÖZLEMLERİ GERÇEK OLDU"

Erdoğan, bugün Türkiye'nin özlemlerinin gerçek olduğunu ifade ederek, " Özel sektöre geçişte müteşebbislerimizin gayretleriyle yeni bir ufuk gerçekleşiyor. Bu ufka ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Türkiye zaten var olan kaynaklarını, imkanlarını harekete geçiriyor. Çünkü izlediğimiz üretim politikası bir güven ve istikrar zemini oluşturmuştur. Bu güven ve istikrarın semeresi yatırımdır. İstihdam kapılarının açılmasıdır. Güven ve istikrarın değerini hiçbir risk alamayan hiçbir emek ve değer üretemeyenler değil, yatırım yapmak ve üretim yapmak, istihdam kapısını açmak isteyen ancak bu yola giren bu yolda istikrarlı olan ve hakikaten bunu hücrelerine kadar sindirmiş olan sektörün işidir." diye konuştu.

Güven ve istikrarın ülke için ne anlama geldiğini paradan para kazananların bilemeyeceğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bilmekte istemez. Güven ve istikrarın hava kadar su kadar ekmek kadar aş kadar değerli olduğunu düne kadar Ankara'nın gölgesinde iş yapanlar da bilmez. Bugün ekonomimiz demokratik zemin üzerinde güven istikrar üzerinde hızla büyüyor. Ülkenin en büyük kaynağı özel sektördür. Ekonomideki devlet için politikalara cumhuriyetimizin ilk yıllarında epeyce büyük işler görmüştür. Unutulmamalıdır ki, dünyaya açıldığı dünyayla rekabet ettiği serbest piyasa kurallarının işlediği ekonomiyi devletçi merkeziyetçi politikalarla yürütemeyiz. Özel sektörün beraberinde kalkınmak onun öncülüğünde büyümek zorundayız. Rekabetin, kalitenin, kaynakları verimli kullanmanın teknik iş gücünü harekete geçirmenin bugün başka bir yolu yoktur. Türkiye eğer o ağır ekonomik kriz şartları altında bugüne geldiyse bunda özel sektörün üretim heyecanı katkısı, kalitenin etkisi son derece büyüktür. Özel sektörlerin hükümetlerden istediği şey sadece önlerinin açılması olmuştur. Yıllarca bürokrasi gölge etmesin başka bir şey istemiyoruz demiştir Türk işadamı. Ama maalesef yıllarca paradan para kazanmanın önünü açan enflasyonist politika izlenmiştir. Dünyanın dört bir yanında yüzümüzü ağırtan işler başaran özel sektörümüz ülkemizi de yeterince cesaretlendirmemiştir. Çok şükür o günleri artık geride bıraktık. Artık kırk yıllık enflasyon canavarı dizginlenmiştir. Düşmez denilen faizler düşmüştür. Türkiye ekonomisi 3,5 yıl boyunca sürekli büyümüştür. Ama sakin olduğumuz güven ve istikrar ortamının semeresidir bunlar."

"BİRİLERİ İSTİKRARDAN RAHATSIZ OLUYOR"

Erdoğan, birilerinin ülkenin istikrarından rahatsız olduğunun altını çizdi. Erdoğan, "Ancak bilmelidirler ki istikrarı, huzuru, barışı ve demokrasiyi kolayca sabote edebildikleri zamanlar artık geride kalmıştır. Hükümet olarak millet olarak buna asla izin vermeyeceğiz. Onlar istemeseler de Türkiye hedeflerine doğru yürümekten vazgeçmeyecektir. Kazanımlarına boş tartışmalara heba etmeyecektir." dedi.

Bugün özel sektörün sadece kendi önünü görmediğini, Türkiye'nin aydınlık geleceğini de gördüğünü ve buna göre yatırım yaptığını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Hattat Holding'in Zonguldak başta olmak üzere Batı Karadeniz Bölgesi'ne 2 milyarlık enerji yatırımı yapması o ağır kriz günlerine hayal bile edilemezdi. Enerji sektörü için yatırımların kolaylaştırılması için gerçekleştirdiğimiz hukuki düzenlemeler olmasaydı, 11 bin insanımızı iş imkanı sağlayacak böyle bir projenin açılışını da yapamazdık." şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3,5 yıldır Türkiye'yi şehir şehir, ilçe ilçe dolaştığını ve her gittiği yerde fabrikalar, barajlar, santraller, okullar ve hastaneler açtığını anlattı. Erdoğan, "Yatırımcımızın üretimcilerimizin müteşebbislerimizin heyecanını paylaşıyoruz. Bugünde burada Batı Karadeniz Bölgesi'nin bir enerji üssü haline getirecek önemli projenin birinci etabının açılışını yapıyoruz. Zonguldak'a bölge ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." diyerek sözlerini tamamladı. Başbakan Erdoğan, yöre milletvekillileri ve diğer davetlilerle birlikte enerji üssünün birinci etabının açılışını yaptı. Erdoğan, tören alanından ayrılırken vatandaşlarla sohbet etti. Başbakan, özellikle yaşlı bir kadınla yakından ilgilendi. Yoğun güvenlik önlemleri altında Başbakan Erdoğan, Zonguldak il merkezindeki programlara katılmak üzere tören alanından ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious