Hyundai krize rağmen birinci oldu

Hyundai krize rağmen birinci oldu.23824
  • Giriş : 07.04.2009 / 21:45:00

2009’un ilk iki ayında Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobil Markası unvanını alan Hyundai, Mart ayında da hızını kesmedi ve yılın ilk çeyreği itibariyle otomobil satışlarındaki birinciliğini sürdürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hyundai'den yapılan yazılı açıklamada, Hyundai 2009'un ilk üç ayında Türkiye'de 10 bin 186 adet otomobil satışı gerçekleştirip yüzde 14,9 pazar payı elde etti ve geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 6 bin 503 adetlik satışını yüzde 47 oranında artırmış oldu. İkinci sıradaki marka ile arasında önemli bir fark yakalayan Hyundai, böylece yılın ilk çeyreğinde “Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen Otomobil Markası” unvanını korudu.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 47 BÜYDÜ

Hyundai, 2009 yılı Mart ayında 4 bin 993 adet otomobil satışı gerçekleştirerek, ilk iki ayda olduğu gibi en çok otomobil satan marka oldu. Hyundai'nin Mart ayındaki toplam satışı ise 5 bin 549 adet olarak gerçekleşti. Ocak-Mart döneminde toplamda 11 bin 306 adet araç satarak pazardan yüzde 11,7 oranında pay alan Hyundai, toplam satışlardaki ikinciliğini de sürdürdü. Otomotiv pazarında satışlar geçtiğimiz yılın ilk üç ayına göre yüzde 20 oranında daralırken Hyundai'nin satışlarını tam tersine yüzde 47 oranında artırması dikkat çekti.

İZMİTLİ ACCENT ERA FARKI

Hyundai'nin en başarılı modeli ise Accent Era oldu ve ilk üç aylık satış rakamları doğrultusunda “Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen Otomobili” unvanını elde etti. Türkiye çapında her kesimden tüketici tarafından beğenilen Accent Era; geliştirilen kalitesi, güvenliği, konforu, ekonomikliği ve performansıyla övgüleri topladı. Türkiye İzmit Fabrikası'nda Türk tüketicisi için üretilen Hyundai Accent Era'dan ilk üç ayda toplam 6 bin 299 adet satıldı. Tek başına 49 markanın üç aylık toplam satışlarını bile geride bırakıp tüm araçları geçen ve tam bir Türkiyeli olduğunu ispatlayan Accent Era, 2009'un ilk üç ayında Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen Aracı oldu.

Accent Era gibi İzmit Fabrikası'nda Türkiye ve tüm dünya için üretilen Matrix modeli de 697 adetle geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılın da ilk üç ayında “Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen MPV'si (Çok Amaçlı Araç)” unvanını sürdürdü.

Hyundai i10 modeli, ilk üç ayda 435 adet ile segmentindeki tüm rakiplerinin toplam satışından bile fazla satılıp küçük otomobiller arasındaki (A-Segmenti) liderliğini korudu.

ÖTV İNDİRİMİ STOĞU ERİTTİ

Hyundai Assan Yurtiçi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Kurthan Tarakçıoğlu, elde edilen sonuçla ilgili şunları söyledi: “Hyundai, 2008 yılında otomobil pazarında ikinci sıradaydı ancak 2009 yılına olukça hızlı başladı ve ilk iki ay rakamları itibariyle tüketicinin tercih sıralamasında ilk sıraya yerleşti. Mart ayı ortasında uygulanmaya başlayan ÖTV indirimine kadar da satışlarda liderliğini sürdüren Hyundai, ÖTV indirimi sonrasında da neredeyse elindeki tüm stoğunu eritti ve ilk üç ayı otomobil satışlarında birinci sırada tamamladı. Hyundai artık bir Türk markası olarak algılanıyor. Yüksek kaliteye ve üstün güvenliğe sahip araçlarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz müşteri odaklı çalışmalarımız, Hyundai markasının tüketici gözünde çok daha yükselmesini sağladı. Tüm Türkiye çapındaki güçlü yetkili satıcı teşkilatımızın özverili çalışmalarıyla birlikte de yılın ilk çeyreğini otomobil satışlarında lider olarak geride bıraktık. Yılın geri kalan bölümünde de bu performansımızı sürdürüp pazar payımızı yükseltmeyi hedefliyoruz”.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*