Hyundai Rusya'da yılda 100 bin otomobil üretecek

Hyundai Rusya'da yılda 100 bin otomobil üretecek.23824
  • Giriş : 20.06.2008 / 13:42:00

Güney Kore’nin birinci, dünyanın da altıncı en büyük otomotiv üreticisi olan Hyundai Motor Company, yıllık 100 bin adetlik üretim kapasitesine sahip Kamenka-St. Petersburg’daki fabrikasının temelini attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konuyla ilgili yapılan açıklamada Hyundai’nin Ortak Pazar ve Doğu Avrupa ülkelerine açılan köprüsü konumundaki fabrikanın 2010 yılı Aralık ayında tamamlanacağı ve toplam yatırımın da 330 milyon Euro’yu bulacağı bildirildi. 2011 yılı Ocak ayında da üretime başlayacak fabrikada, ilk yıl küçük ve orta segmentte yer alan araçların üretimi gerçekleştirilecek ve Rusya pazarının durumuna göre ilerleyen dönemlerde yeni model yatırımı gündeme alınabilecek.

RUSYA, TÜRKİYE VE ÇEK CUMHURİYETİ TESİSLERİ ÖNEM KAZANIYOR

Açıklamada Hyundai’nin deniz aşırı ülkelerde kurduğu altıncı fabrika olan Rusya fabrikasının, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti fabrikalarıyla birlikte özellikle Avrupa pazarı operasyonlarına katkı sağlayacağı ve Hyundai’nin global büyüme planları dahilinde önemli bir rol üstleneceği hatırlatıldı.

Fabrikanın toplam 2 milyon metrekarelik bir saha üstüne kurulacağı, kapalı alanların ise 83 bin metrekareden oluşacağı belirtilerek şöyle denildi:

“Hyundai, üretimin haricinde dünya çapında bilinen yüksek kalitesini elde etmek ve mevcut kuruluşların genişlemesini sağlamak amacıyla çalışılan tüm tedarikçilere aktif olarak destek verecek. Bu sayede 1,700 kişi montaj hattı ve 2 bin 200 kişi de parça tedarikçileri olmak üzere yaklaşık 4 bin kişilik daha ek istihdam yaratılmış olacak.”

Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi:

“ Hyundai Rusya pazarında 2007 yılında 147 bin 843 adet binek otomobil satışı gerçekleştirdi ve 2006’ya göre yüzde 47’lik artışla ithal markalar arasında ikinciliğe yükseldi. Ticari araç satışları da yüzde 60 artarak geçen yıl 8 bin 14 adede çıktı. 2008 yılında ise binek otomobil satış rakamının yüzde 35 oranında artırılması ve 200 bin adede ulaşılması, ticari araçlarda da satışın ikiye katlanması ve 16 bin 700 adetlik satış gerçekleştirilmesi hedefleniyor”.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious