Hz. Ali için 1 milyon kişi toplanacak

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Hz. Ali'nin ölüm yıldönümü için yarın Irak'ın Necef kentinde düzenlenecek anma törenlerine, Irak ve başka ülkelerden çok büyük katılımın olması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anma törenlerini düzenleyen komiteden Halid Cevad, "Törenler için Irak ve başka yerlerden bu geceden itibaren yarına kadar, 1 milyon kişi bekliyoruz" derken, başkent Bağdat'ın 160 kilometre kadar güneyindeki kentte yoğun güvenlik önlemleri alındığı, olası terör saldırılarını önlemek için de 20 binden fazla polisin görevlendirildiği belirtildi.

Yaya ya da araçlarla binlerce Iraklı ve İranlı Şiinin cumadan bu yana akın ettiği kentte, ziyaretçileri karşılamak için de büyük çadırların kurulduğu, yetkililerin kente araç girişini yasakladığı, bununla birlikte ziyaretçileri Necef'in merkezine götürmek için otobüsler tahsis edildiği belirtiliyor. Kentin emniyet müdürü Albay Abdülkerim Mustafa da "Teröristlerin planlarını başarısızlığa uğratmak için halkın yardımına güvendiklerini" söyledi. Necef, Şiiler için en önemli kutsal mekan olan Hz. Ali Türbesine ev sahipliği yapıyor.

Hz. Muhammed'in damadı ve amca oğlu olan Hz. Ali, Necef yakınlarındaki Kufe'deki bir camide 661 yılında öldürülmüştü. Birçok kanlı saldırıya sahne olan kentte, Ağustos ayında düzenlenen bir intihar saldırısında 35 kişi ölmüştü. 2003 yılında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ise aralarında Irak İslam Devrim Yüksek Konseyi lideri Muhammed Bekir Hakim'in de bulunduğu 83 kişi yaşamını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious