Hz. Muhammed karikatürlerini yayımlayan genel yayın yönetmenine 3 yıl

Hz. Muhammed karikatürlerini yayımlayan genel yayın yönetmenine 3 yıl.10817
  • Giriş : 19.01.2008 / 10:15:00

Hz. Muhammed karikatürlerini yayımlayan genel yayın yönetmeni 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Danimarka'da 2005 yılında yayımlanan ve Müslüman dünyasında büyük tepki çeken Hz. Muhammed karikatürlerini Belarus'ta yayımlayan bir gazetenin genel yayın yönetmeni 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Danimarka'dan hemen sonra 12 karikatürü yayımlayan Zgoda isimli bağımsız gazete Müslümanların büyük tepkisini çekti. Yayın yönetmeni Aleksandır Sdvizhkov, kapalı yapılan duruşmada dini ve milli nefreti körüklemekten 3 yıl hapis cezası aldı.

CEZAYI KINADILAR

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Belarus'ta, İslam dünyasını rencide eden karikatürleri yayınlayan Zgoda gazetesinin yayın yönetmeninin 3 yıl hapis cezasına çarptırılmasını kınadı.

RSF'den yapılan yazılı açıklamada, cezanın çok ağır olduğu belirtilerek, dini ve milli nefreti körüklemekten 3 yıl hapis cezası alan yayın yönetmeni
Aleksandır Sdvizhkov'un, aslında hiç yargılanmaması gerektiği de ifade edildi ve ''Bunun muhalif gazeteci Sdvizhkov'u cezalandırmak için bir bahane olması kuvvetle muhtemel'' denildi.

Belarus yetkilileri, Zgoda gazetesini, karikatürleri yayınladığı için 2006'nın Mart ayında kapatmışlardı.

Karikatürler ilk kez 2005'te Danimarka'daki bir gazetede yayınlanınca İslam dünyasında büyük tepkiye neden olmuş, daha sonra çeşitli ülkelerin gazeteleri de karikatürleri basmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious