Hz. Muhammed resimli kitaplar toplatıldı

  • Giriş : 08.09.2007 / 14:22:00

Makedonya'da Hz. Muhammed'i simgeleyen resimlerin olduğu ders kitabı toplatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Makedonya Eğitim Bakanı Süleyman Ruşiti, geçen yıl meslek liselerinde okutulan kitabın İslam Tarihi bölümünde Hz. Muhammed'in iki resminin bulunduğunun ortaya çıkmasından sonra kitabın toplatıldığını ifade etti.

Bakan Ruşiti, olayın ortaya çıkmasının ardından duruma el koyarak Makedonca basılan tarih kitabı yerine başka bir ders kitabı okuttuklarını vurguladı. "Hz. Muhammed'in resmedilmesi dinimizce yasaktır. Ancak, önceki meslektaşım döneminde çıkartılmasına izin verilen kitapta bu olayın bir yıl sonra fark edilmesi beni çok üzdü. Kitapların basımıyla ilgilenen Eğitimi Geliştirme Bürosu ve diğer merciler hakkında soruşturma başlattık. Kitabın bu şekilde basılmasına izin verenler hakkında başlatılan soruşturmayı takip edeceğiz." Diye konuştu. Ruşiti, söz konusu kitapta yer alan resimlerden birinde Hz. Muhammed'in el ile çizilmiş iki fotoğrafının yer aldığını kaydetti.

Makedonya Eğitim Bakanı, fotoğrafların birinde Hz. Muhammed'in bir kişiyle sohbeti, diğerin de ise bir meleğin Hz. Muhammed'e kitap verilmesinin çizildiğini kaydetti. Olayda bir kastın olup olmadığını soruşturma tamamlandıktan sonra ortaya çıkacağını sözlerine ekleyen Ruşiti, tarih kitabının eski Bakan Aziz Polojani'nin imzasıyla geçen yılın Ağustos ayında imzalanarak okullara dağıtıldığını dile getirdi. Bakan Ruşiti, yapılan hata nedeniyle Müslümanlardan özür dilediğini ve aynı hataların bir kez daha yaşanmamamsı için de gereken önlemlerin alındığını belirtti.

Öte yandan Hz. Muhammed'in iki resminin bulunduğu kitabın okutulmasına onay veren ve dönemin Makedonya Eğitim Bakan Aziz Polojani, kitapla alakalı uyarılarda bulunduğunu ancak, kitabı basan kuruluşun uyarıları dikkate almadığını savundu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious