'Hz. Peygamber sevgi tepelerinin zirvesindeydi'

'Hz. Peygamber sevgi tepelerinin zirvesindeydi'.68820
  • Giriş : 27.04.2006 / 00:00:00

Yazar Vehbi Vakkasoğlu, televizyon ekranlarında gelin kaynana kavgalarının sergilendiği bir dönemde, insanların aile mefhumunu korumak için ne olursa olsun sevgiye sarılmaları gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Antalya Şubesi 'Ailede sevgi iletişimi' konulu bir konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Vehbi Vakkasoğlu, Hz. Muhammed'in eş ve çocuklarına karşı göstermiş olduğu sevgiyi, bütün insanların örnek alması gerektiğini belirtti.

Bir gün bir mecliste bulunduğu sırada Hazreti Peygamber'in huzuruna bir kadın geldiğini, Hz. Peygamber'in gelen kadına hürmette hassasiyet göstererek, üstündeki hırkasını çıkartıp oturması için yere serdiğini belirten Vakkasoğlu, "Olanları izleyen eşi Hz. Aişe validemiz kadın gittikten sonra Hz. Peygamber'e bu ilgiyi sorar. Efendimiz, şöyle buyurur (Ya Aişe! O gelen kadın yıllar önce ölen Hatice'min sohbet arkadaşıydı) der." şeklinde konuştu.

Bu hadisede yıllar geçmesine rağmen Hz. Peygamber'in eşi Hatice'ye olan sevgisini tükenmediğini gösteren emsallerden sadece birisini teşkil ettiğini belirten Vakkasoğlu, bu devirde insanların sevgiyi ayıp olarak algıladığını vurguladı. Vakkasoğlu, İslam inancına göre evli iki insanın sevgilerini birbirlerine göstermesi neticesinde günahlarının döküldüğü ifade etti. Bu yönde Hz. Peygamber'in hadislerinin bulunduğunu hatırlatan Vakkasoğlu, "Bir eş diğer eşinin gözüne sevgi ile baksa günahları dökülür gider. Bir eş eşinin elini tutarsa günahları parmaklarının arasından dökülür gider." dedi.

Vakkasoğlu, ailede sevgi iletişiminin en güzel örneğini bin 400 yıl önce dünyaya teşrif eden Peygamberler Sultanı Hz. Muhammed'in hayatında aranması gerektiğini aktardı. "O kadar işinin arasında Hz. Peygamber, eşi Hz. Hatice'yi ihmal etmemiş, onun hakkını vermiştir." diyen Vakkasoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Sevgi vericiliktir. Asla karşılık yoktur. Hz. Peygamber iki gündür eve gelmez. Hz. Hatice merak etmiştir. Başına birşey mi geldi diye. Bir gün Mekke'nin üzerinde Allah'a dua dua yakarırken görür. Hemen çıkınını alır yanına gider. Sessizce bir kayanın dibine oturur. Duası bitince, 'Geldim Ya Resulallah' der. (Ben iki gündür seni merak ediyorum. Sen nerdesin?) demesi gerekirken o öyle demez. İşte bu tavır sevginin doruk noktasıdır."

Avrupa ve Amerika'da aile mefhumunun bittiğini belirten Vehbi Vakkasoğlu, günümüz insanı eşlerinin yüzlerine sevdiğini rahatça ifade etmesi gerektiğini kaydetti. Bazı insanların evlatlarında cinsiyet ayrımı yaptığını dile getiren Vakkasoğlu, bu konuda da Hz. Peygamberi örnek göstererek, "Hz. Peygamber bir yere giderken kızı Fatıma'nın yanına giderek, (Kızım bana dua et) derdi." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious