Hz. Peygambere göre önemli üç şey!

Hz. Peygambere göre önemli üç şey!.13726
  • Giriş : 05.09.2008 / 01:03:00
  • Güncelleme : 04.09.2008 / 21:51:54

Hz. Muhammed üç şeyin paha biçilemez olduğunu söylüyor. Bakın o 3 şey ne?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kur'an'ın pek çok ayeti ve Hz. Peygamberin mübarek sözleri sağlığın korunmasını, sıhhat ve saadetin paha biçilmez bir kıymet olduğunu bu vesile ile elde fırsat varken bu nimetin kadrinin bilinmesini önemle bildirir.

Hz. Peygamber şöyle buyuruyor:

"Üç şeyin kıymetine paha biçilmez: Emniyet, sıhhat ve yeter derecede geçim."
Ashabdan Hz. İbn Abbas: "Ey Allah'ın peygamberi, üzerine farz olan namazı kıldıktan sonra Allah'tan ne isteyeyim?" diye sorduklarında Peygamberimiz: "Sıhhat ve afiyet iste." buyurmuşlardır.

SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUT

Dinimizin sağlığa verdiği mana ve ehemmiyeti, Allah Resulü şöyle ifade ediyor: "Güçlü kuvvetli bir Müslüman, zayıf bir Müslüman'dan daha hayırlıdır." Halkımız arasında sürekli kullanılan "Sağlam kafa sağlam bünyede bulunur." sözü de aslında manası Kur'an'da bulunan büyük bir hakikatin ifadesidir.

Allah Resulü bir başka hadislerinde hayatı yaşarken dikkat etmemiz gereken çok önemli beş esası bildirerek aslında bir manada hayatında özetini peygamberane bir dehayla bize tavsiyede bulunuyorlar. Peygamberimiz şöyle buyuruyor: "Hasta olmadan evvel sıhhatinizin, ölüm gelip çatmadan evvel hayatınızın, fakirliğe düşmeden evvel servetinizin, ihtiyarlamadan evvel gençliğinizin, meşguliyetten evvel boş vaktinizin kadrini biliniz ki pişman olmayasınız."

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*