Hz. Peygamber’e içten bir sesleniş

  • Giriş : 22.03.2006 / 00:00:00

Sızıntı dergisi bu ayki sayısında, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sas) hitaben yazılmış, “Seni Bir Kere Daha Derince Duyduk” başyazısıyla çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dost-düşman herkes doğrularını, yanlışlarını Senin neşrettiğin nur sayesinde görüp değerlendirme imkânını elde etti; etti ve belli ölçüde de olsa itmi’nana ulaştı... Sensin bize gerçek insan olma zirvelerini gösteren, ruhlarımıza sevda korları saçarak bize aşk u vuslat neşvesini birden tattıran; tattırıp iklimine saygıyla yönelenlere hakikî var olma sırrını duyuran.” sözleriyle yorumlanıyor.

“Sen -gönüllerimiz tahtın- dünyayı şereflendirdiğin andan itibaren insanoğlunun ‘ahsen-i takvîm’ remziyle ifade edilen mânâ ve mahiyet derinliğindeki esrarı deşifre ederek dilleri çözdün; saksağanlara bülbül olma âdâbını öğrettin ve dost-düşman hemen herkeste farklı zâviyelerden de olsa kendilerini iç derinlikleriyle duyup ifade etme düşüncesini uyardın.” ifadeleri, Allah Resûlü’nün (sas) âlemlere rahmet olma vasfının dalga dalga yayılışını ve ışığıyla varlık iklimini aydınlatışını dillendiriyor. Şimdilerde küfür ve küfranın O’nun dünyasında tetiklendiğini düşündükçe kendi kendimize hayıflandığımıza da değinen yazı, Hz. Peygamber’in (sas) cömertlik kapısı önünde “Kerem kıl, kesme Sultanım keremin bînevâlerden / Keremkâne yakışır mı kerem kesmek gedâlerden!..” mısraları ile sona eriyor.

Tasavvuf, tefekkür ve iman üçgeninde yazılan, ‘Kalbin Zümrüt Tepeleri’ sayfasında ise ‘Esmâ-i Hüsnâ 2’ başlıklı yazı yer alıyor. Cenâb-ı Hakk’ın güzel isimleri, “Zât-ı İlâhiyeye Delâlet Eden İsimler, Evsâf-ı Sübhâniyeye Dayanan İsimler, Ef’âl-i İlâhiyeye Delalet Eden İsimler, Esmâ-i Celâliye, Esmâ-i Cemâliye” gibi kategoriler altında, manaları ile birlikte şerh ediliyor. Derginin mart sayısında ayrıca, ‘Farklı Boyutlarıyla İnsan’, ‘Sızıntı Mektebi’, ‘Muavenet’, ‘Engelli Yarış’, ‘Vefa Ne Zaman Ölür’, ‘Bedenimizde İşletilen Otomat Sistemler’ gibi ilgi çekici yazılar yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious