Hz. Peygamber'in güzel isimleri bestelendi

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Tasavvuf müziği alanındaki çalışmalarıyla tanınan Hasan Ergüçlü, hazırladığı Esma-i Nebi (Peygamber Efendimizin İsimleri) albümü ile Hz. Muhammed'in bilinmeyen isimlerini seslendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hz. Peygamber'in, Seyyid Süleyman El-Cezuri'nin "Delail-i Hayrat" isimli eserindeki 60 ismi bestelendi. Ahmet, Mahmut, Mehmet, Muhammed ve Mustafa'dan başka pek fazla ismini bilmediğimiz Peygamberimiz'in isimlerinin zikredildiği albüm, Türkiye'de de bir ilk olma özelliği taşıyor. Allah'ın güzel isimlerinin söylendiği Esma-i Hüsna albümleri geçtiğimiz senelerde yapılmış, çok beğenilmiş ve özellikle Ramazan ayında dillerden düşmemişti.

Hasan Ergüçlü, albümü hazırlama düşüncesini şu sözlerle anlatıyor: "Uzun yıllardır Peygamber Efendimiz'in isimlerinden oluşan bu albümü çıkarmayı düşünüyordum. Delail-i Hayrat kitabında onun isimlerini okuyorduk. Ama cesaret edip de isimlerini seslendirmeye cesaret edemedim. Danimarka'daki karikatür olayının ardından albümü yapmaya karar verdim." Toplumun hemen her kesiminin olaya tepki gösterdiğini ve kendisinin buna seyirci kalmak istemediğini belirten Ergüçlü, "İnsanlar gül dağıttı, sanal kampanya başlattılar. Biz de bize düşen ne diye düşündük; bu projeyi yapmaya karar verdik." sözleriyle albümün ortaya çıkış serüvenini özetliyor. Türkiye'de bir ilk olan çalışmanın kendisine nasip oluşunu Allah'ın bir lütfu olarak değerlendiren Ergüçlü, "Esma-i Hüsna kaseti birçok arkadaşımız tarafından yapıldı. Ama Esma-i Nebi Türkiye'de ilk defa oluyor. Rabb'imize ne kadar şükretsek azdır." diyor.

Albümün müzik yönetmenliğini de ünlü bestekar Özer Şenay yapmış. 62 yaşındaki bestekar; Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur gibi pek çok ünlü sanatçıya besteleriyle ve sanat yönetmenliğiyle destek olmuş bir isim. Özer Şenay, hep bir ilahi albümü yapmak istediğini, bunu Hasan Ergüçlü ile tanıştıktan sonra gerçekleştirebildiğini söylüyor. İkili, albüm için 6 ay boyunca neredeyse geceli-gündüzlü çalışmış. Albümün kapağında bulunan gül resminin aynı zamanda kokmasını istemişler, fakat bunu sağlayan materyaller yurtdışından geç geleceği için vazgeçmişler.

Hasan Ergüçlü, okumaktan ziyade dinlenenin daha çok akılda kaldığı inancında. Öyle ki, çocuklarının albümdeki 60 isimden 30'a yakınını bir ay içinde ezberlediklerini söylüyor. Bu isimlerin melodik olarak hafızalarda daha fazla kaldığına inanan Güçlü, "Benim çocuklarım bu isimleri melodi halinde ezberlediler. Bunlar insanı mutlu ediyor. O kitabı okumadan önce biz de bu isimleri bilmiyorduk. İşte bu vesileyle insanlar Peygamberimizin isimlerinden 1-2 tanesini öğreniyorlar. Bu da beni mutlu ediyor." şeklinde konuşuyor. Ergüçlü'nün hedefi ise Delail-i Hayrat'ta yer alan tüm isimleri seslendirebilmek. Bu amaçla yakında albümün ikincisi için çalışmalara başlamayı düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious