İade gitti fiş alma bitti

  • Giriş : 09.12.2007 / 08:24:00

Vergi iadesinin kaldırılmasından sonra, halk fiş istemekten vazgeçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Masterindex araştırmasına göre, fiş toplama zorunluluğu ortadan kalkınca halkın yüzde 28'i fiş almaktan vazgeçti. Yüzde 10'u da hâlâ vergi iadesi alacağını sanıyor.

Masterindex'in araştırmasına göre, Türk halkının yüzde 28'i fiş istemekten vazgeçti. Türk halkının yüzde 78'i artık vergi iadesi almak için fiş toplanmadığının farkında. Yüzde 10'luk kesim ise, hâlâ vergi iadesi almak için fiş toplandığını sanıyor. Halkın yüzde 47'si zorunlu olsa da olmasa da fiş almaya devam ediyor. Türk halkı, alışveriş yaptıkları işyerlerinin yüzde 64'ünün fiş verdiğini ifade ederken, halkın yüzde 28'i vergi iadesinin kalkması nedeniyle fiş istemekten vazgeçtiğini söylüyor. Araştırmaya göre, iş yerlerinin yüzde 64'ü tüketiciler talep etmeden fiş verirken, yüzde 10'u fiş vermiyor.

'ISRAR EDİLMELİ'

Araştırma sonuçları ile ilgili yorumda bulunan MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece, "Vergi iadesi ile ilgili fiş toplama konusunda halkın büyük çoğunluğu bilinçli. Zorunluluk nedeniyle değil kayıtlı ekonominin gelişimi için ısrarla fiş almalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious