IATA hükümetleri uyardı

IATA hükümetleri uyardı.15217
  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) hükümetlerin havalimanlarında arttırdığı güvenlik tedbirlerinin masrafını karşılaması gerektiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransız Le Monde gazetesine konuşan IATA Genel Müdürü Giovanni Bisignani, İngiliz havalimanı işletmecisi BAA'nın saldırı planının ortaya çıkması ile yaşanan sorunlara karşı hazırlıksız yakalandığını belirterek terör tehdidine karşı uluslararası işbirliği gerektiğini söyledi. Bisignani, 11 Eylül olayının ardından havayollarının 5.6 Milyar Dolarlık fazladan bir güvenlik harcaması ile karşı karşıya kaldığını belirterek hükümetlerin bu yükün bir kısmını çekmesi gerektiğini belirtti. Bisignani, "Bugün karşılaştığımız pekçok güvenlik sorunu hava trafiğine direk bağlantılı değil. Ulusal güvenlik hükümetleri bağlar. Bu nedenle güvenlik masraflarını karşılamaları gerekir." dedi. IATA Genel Müdürü Bisignani, stad ya da istasyonların devlet yardımı aldığını ancak havalimanlarının almadığını kaydetti.

Bisignani, Londra'da yaşanan son olayın BAA'nın daha iyi hazırlanması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Bisignani, "BAA'nın gösterdiği performans yetersizdi. Güvenlikle ilgili olarak yeterince hazırlıklı değildiler." dedi.

Londra'da geçtiğimiz hafta ortaya çıkan saldırı planının ardından havalimanlarında aşırı yoğunluk yaşanmıştı. Pekçok havayolu şirketi Londra'ya uçuşlarını iptal ederken uçuşların normale dönmesi günler almıştı.

Avrupa'nın ucuz havayolu şirketlerinden Ryanair'in Genel Müdürü Michael O'Leary, yaşanan kaosun kendilerin 2 milyon Sterline malolduğunu belirterek güvenlik seviyesinin 7 gün içinde eski seviyesine düşürülmemesi halinde hükümeti dava edeceğini dün açıklamıştı. Virgin Atlantic de BAA'ya kızgınlığını belli ederken hükümetin masrafı karşılaması gerektiğini bildirmişti.

IATA Genel Müdürü Bisignani, uluslararası işbirliği çağrısında da bulundu. Bisignani, "Uluslararası işbirliği geçen haftaki başarıda anahtar rol oynadı. Ancak daha fazlası gerekli. Uluslararası seviyedeki uyuma daha fazla ihtiyaç var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious