İBB Başkanı Topbaş, su tasarrufu yapılmasını istedi

İBB Başkanı Topbaş, su tasarrufu yapılmasını istedi.8413
  • Giriş : 08.07.2008 / 16:39:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başakanı Kadir Topbaş, İstanbul'u susuz bırakmayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş özetle şunları söyledi:

"4.5 milyon abonemiz var. Biz suyu kesmek istemiyoruz, ama tasarruf şart.

Barajlarımızdaki doluluk oranı geçen yıl bugünlerde yüzde 34.4 idi bu yıl, 31.7 idi. Barajlarımız dışında bu yıl ilave olarak Melen çayından gelen bir takviyemiz var.

Bu yıl son 50 yılın en sıcak ayı. Nisan ayında 3.5 milyon, mayısta 5, haziran ayında 10 milyon metkreküp su kullanmadan buharlaşıp gitti.

Melen'den gelecek su günlük 750 bin metreküp. Melen bir fiyasko değil. Yeşilçay'dan takviye ederek bir sistem kurduk. İkinci etapta, baraj var. Melen'in barajı yapılmış olsa bugün hiç bunları konuşmayacağız.

Su miktarı günlük 6 pompadan 2 pompaya düştü. 250 bin metreküpe düştü. Son yağışla yeniden 400 bin metreküpe çıktı.

Melen doğru bir proje. Bugüt itibariyle 460 bin metreküp su veriyor. 700 bin metreküpe kadar su verecek.

Biz Melen'i getirmemiş olsa idik de tasarruf öngörülerimizle suları kesmeyecektik. İstanbul'da bir su proplemi var. Ama bir kesintiye gitmeyeceğiz.

Mutlaka tasarruf yapmamız gerek. Yeşilçay'dan su alırken Melen'i kapatıyoruz. Darlık Barajı'na 26 kilometre by-pass hattı kuruyoruz. Bu yedekleme sistemi.

Diğer taraftan Rezve deresi var. Burada biraz zaman kaybımız var. Bulgaristan ile sorun yaşandı. Ormanlarla ilgili bir araştırma gerekti. Sonra Karadeniz'e ulaşıp denizaltına gömmek suretiyle Papuçbarajı'na getirmeye çalışıyoruz.

Diğer taraftan da yeraltı suları ile takviye peşindeyiz.

Öte yandan kaçak sularla mücadele ediyoruz. Su isale hatlarını yeniledik. Suyun halen yüzde 25'i kaçak. Bunun yüzde 15'i kaçak kullanıyor. Şu anda dünya ortalaması su kaybındayüzde 10.

Park bahçelerde su kullanımında ciddi çalışmalarımız var. Arıtma yaparak bunu hayata geçiriyoruz.

Özetle,
- Suyu kesmeyeceğiz. İstanbullu'dan talebimiz, suyu iktisatlı kullanmaları,
- Melen projesi bir fiyasko değil. Bunun bilinmesini istiyorum.

SORU-CEVAP

CHP'nin eleştirilerini hiç dikkate almıyorum. Onların su idaresini gördük. CHP'liler herşeyi konuşabilir ama suyu konuşamaz. CHP önce İzmir'e gitsin, başkanı istifaya çağırsın. Bizden gelip yardım istesin.

Hiç yağmur yağmadığı takdirde 138 günlük suyumuz var. Buna hiç Melen suyunu katmadan söylüyorum. Birilerinin aklında "İstanbullu susuz kalsa da biz de onun üzerinden politika yapsak" peşindeler. onlar bu kentte sınıfta kaldılar.

Biz İstanbullu'yu susuz bırakmayacağız.

Biz sistemi birleşik kaplar gibi birbirine bağladık. Melen projesi tamamlandığında entegrasyon çok daha farklı olacak. İstanbul'un su konusunda bir sıkıntı çekmemesi için kaynakları doğru kullanarak yatırım yapıyoruz.

Sözen döneminde Fransa'dan kum getirildi. Arıtma içindi bu. Başbakanımız bunu gelir gelmez durdurdu.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*