İBB burs tartışmalarına noktayı koydu

İBB burs tartışmalarına noktayı koydu.13733
  • Giriş : 29.01.2009 / 16:30:00
  • Güncelleme : 29.01.2009 / 16:49:18

İBB'nin yaptıkları eğitim yardımlarının CHP'nin yaptığı başvuru iptal edilmesiyle yanlış anlamalara açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı açıklamada şöyle denildi:

İlk kez 1994 yılında Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Belediye başkanlığı döneminde eğitim yardımı yapılmaya başlandı. Gücümüzün yettiği sayıda üniversiteli gencin bütçesine, katkıda bulunmayı hedefliyorduk. İlk yıl 2 bin 500 üniversiteli öğrenciye aylık 1 milyon 500 bin lira katkıda bulunduk. Niyetimiz belliydi.. Sağına soluna bakmadan dar gelirli ailelerin umudu olan gençlerin eğitimlerine, karşılık beklemeden yardım edecek, katkıda bulunacaktık.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, imkânlarımızın da her geçen gün biraz daha gelişmesiyle, yaptığımız eğitim yardımlarını her yıl artırarak devam ettirdik. Her yıl biraz daha fazla üniversiteli gence, biraz daha yüksek miktarda eğitim yardımı dağıttık. Herhangi bir ideolojik sınıflama yapmadan, siz öğrencilerimizin internet üzerinden verdikleri bilgiler doğrultusunda sıralama yaparak dar gelirli ailelerin umudu olan gençlerin bütçelerine katkıda bulunduk.

Tüm iyi niyetimizle yola çıktığımız bu 14 yılda eğitim yardımı yaptığımız öğrenci sayısını tam 20 kat artırdık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, 2008 – 2009 eğitim öğretim yılında tam 50 bin üniversite öğrencisine eğitim yardımı yapacaktık. Başvuruları internet üzerinden aldık. Bilgisayar ortamında eğitim yardımı almaya hak kazananlar belirlendi… İlk ödemenin yapılacağı tarih de 23 Aralık olarak saptandı. Ancak Anayasa Mahkemesi, aldığı bir kararla belediyelerin üniversite öğrencilerine yaptığı eğitim yardımlarını durdurdu.

Ana muhalefet partisi CHP'nin yaptığı iptal başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi, Belediyelerin burs vermesine imkân sağlayan ilgili yasa maddesini iptal etti. Böylece belediyelerin burs vermesi, yasal dayanaktan yoksun hale geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak en azından bu yılki eğitim yardımlarının öğrencilerimize dağıtılmasının yollarını aradık. Ancak hukukçularımızın mahkeme kararı üzerinde yaptıkları incelemelerde, Belediyelerin artık eğitim yardımı yapamayacağı sonucuna ulaşıldı. Yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar, eğitim yardımlarına devam edilemeyeceği saptandı. 14 yıl önce üniversite öğrencilerine eğitim yardımına başlayarak bu alanda öncülük yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, artık eğitim yardımı yapamayacak olması herkesten önce bizleri üzmüştür.

Dar gelirli ailelerin yarınlarının umudu olan siz değerli üniversiteli gençlerimize yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı eğitim yardımı yapamayacağımızı üzülerek bildiririz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*